Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vysokorychlostní trať - VRT

Mobilní verze webu

Je nejvyšší čas na preventivní opatření proti kůrovci

kůrovec
Teplejší a sušší zima a jaro bez větších srážek vytváří ideální podmínky pro rozmnožení podkorního nejnebezpečnějšího hmyzu – kůrovce. Kalamitní výskyt tohoto neoblíbeného brouka se Vysočině v posledních letech vyhýbá, teplý začátek letošního léta může jeho stavy navýšit. Za této situace je zvlášť třeba věnovat patřičnou pozornost ochraně lesa. „Nejaktuálnější situace s ohledem na kůrovcové nebezpečí je na Třebíčsku,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

Podle platné legislativy mají vlastníci lesů do polohy 600 m n. m. veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj škůdců vzniklé do 31. března povinnost zpracovat nejpozději do 31. května, v lesích nad 600 m n. m. tak musí učinit do 30. června.  Za nedodržení těchto termínů jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun, při opakovaní až dvakrát vyšší. „Liknavostí si mohou vlastníci sami sobě, ale i jiným vlastníkům lesa způsobovat škody. Kůrovcem napadené a poškozené dříví má nižší zpeněžení, mladé porosty napadené kůrovcem musí být předčasně těženy a i v tomto případě se vlastníci lesů finančně poškozují“, připomenul Zdeněk Chlád.

 

Jednou ze základních povinností vlastníka lesa je v průběhu celého roku vyhledávat kůrovci a jinými škůdci napadené stromy a provádět jejich zpracování tak, aby se předešlo rozmnožování těchto škůdců.      

 

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.6.2014 / 18.6.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies