Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Miloslav Brtník st.

Miloslav Brtník
Oceněn v roce 2013
 

 
 

Miloslav Brtník je legendou folkloru na Horácku. Jako hudebník, primas skřipácké muziky, folklorista, choreograf, autor pořadů, sběratel lidových písní a výtvarník proslul doma i v zahraničí, o čemž svědčí řada ocenění, kterých se mu dostalo.

Miloslav Brtník se aktivně zapojil do folklorního hnutí na Vysočině v 50. letech 20. století. V roce 1954 stál u zrodu jihlavského folklorního souboru Vysočan. K němu připojil skřipáckou muziku Josefa Havrdy z Velkého Beranova, která v pozdějších letech ovlivnila také instrumentář BROLNu (Brněnsky rozhlasový orchestr lidových nástrojů). Spolupracoval s etnochoreografkou a sběratelkou lidových písni Zdenkou Jelínkovou, zapojil se také do sběratelské činnosti v terénu. Výsledkem těchto aktivit, trvajících přes padesát let, jsou na tři stovky písní zachycených v regionu Horácka, které byly publikovány v roce 2004 v knize Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných.

Působil jako umělecký vedoucí a choreograf souboru Vysočan, vytvořil přes 150 choreografií, včetně hudebních uprav, byl primasem muziky. Spolupracoval s řadou folklorních souborů v regionu, mezi kterými lze uvést například Drahan Blansko, Kalamajka Havlíčkův Brod, Křenováček Křenovice, Škubánek Světlá nad Sázavou, Stražišťan Pacov, Velen Boskovice, Vysočánek Hlinsko nebo Podjavořičan Telč. Je autorem Horáckých folklorních slavností v Telči a Jihlavě a festivalu Horácko zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou. Spolupracoval také se svazem českých Chorvatů v Daruvaru. V roce 1990 stál u zrodu Horáckého folklorního sdružení. Působil také ve výboru Folklorního sdružení ČR, autorsky přispíval k pořadům MFF ve Strážnici, kde byl od roku 1995 členem senátu programové rady.

Se svým souborem natáčel v Československé a posléze České televizi, v Českém rozhlase v Brně i Praze, ale také v zahraničí (např. Velká Británie, Finsko, Francie).

Je nositelem řady ocenění za svoji folklorní činnost doma i v zahraničí. Jedním z nejvýznamnějších je zaražení jeho jména do mezinárodní příručky význačných vůdčích osobností světa „Kdo je kdo“ na základě rozhodnutí amerického životopisného ústavu American Biographical Institute (ABI).

 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 21.1.2014 / 21.1.2014

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze