Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno

Mobilní verze webu

Zóna 2013: Vysočina se připravuje na rozsáhlé cvičení

Zóna 2013: Vysočina se připravuje na rozsáhlé cvičení
26. – 28. března 2013 projdou složky Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina rozsáhlým cvičením s názvem Zóna 2013. To má za úkol prověřit činnost orgánů krizového řízení při řešení následků simulované radiační havárie na Jaderné elektrárně Dukovany a procvičit ochranná opatření v případě nebezpečí vzniku radiační havárie na elektrárně. „Během cvičení není po veřejnosti vyžadována žádná součinnost. Pouze je třeba počítat s lokálními dočasnými dopravními omezeními,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Kraje Vysočina Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina a hlavní řídící cvičení.
 

 
 

Začátek cvičení je naplánován na ranní hodiny 26. března, kdy Jaderná elektrárna Dukovany podle naplánovaného scénáře ohlásí simulovanou havárii, která vyústí ve fiktivní únik radioaktivních látek mimo areál zařízení. Následně se rozezní v celé zóně havarijního plánování varovné sirény. „Součástí cvičení Zóna 2013 je i simulovaná dopravní nehoda v zóně havarijního plánování, ke které dojde v dopoledních hodinách 27. března v katastru obce Okrašovice. Následná dekontaminace účastníků dopravní nehody a zasahujících záchranářů bude probíhat na hranici zóny havarijního plánování, v katastru obce Kožichovice,“ uvedl Petr Beneš, ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Evakuace osob a další neodkladná ochranná opatření, stejně jako nezbytná opatření zdravotnická a veterinární, budou na Vysočině cvičena tzv. štábním způsobem.

 

Do cvičení se podle prvních odhadů zapojí na straně Kraje Vysočina přibližně 350 účastníků, několik desítek vozů a jiné techniky. Vedle příslušníků profesionálních složek IZS a armády budou na Vysočině aktivně cvičit také krizový štáb kraje, krizové štáby měst Třebíč, Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice, Velké Meziříčí a krizové štáby obcí Dukovany a Rouchovany. „Právě v okruhu do 20 km od jaderné elektrárny budou po celou dobu cvičení odklánět dopravu a regulovat pohyb osob zhruba čtyři desítky příslušníků Policie ČR,“ informoval Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

 

Konec cvičení je naplánován na poledne 28. března 2013. Už v tu chvíli bude patrně možné komentovat zásadní poznatky z cvičných situací.

Pravděpodobnost havárie v Dukovanech, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je podle jaderných expertů téměř nulová. Přesto se součinnostní cvičení musí podle zákona pravidelně opakovat.

 

Více informací:

Jitka Svatošová, tisková mluvčí Kraje Vysočina a Krizového štábu Kraje Vysočina

tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 

Dana Čírtková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina

tel.: 725 375 094

 

Petra Musilová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina

tel.: 728 212 235

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 12.3.2013 / 12.3.2013

 

Cesta: Titulní stránka > Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno > Aktuality

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies