Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Hejtman Jiří Běhounek udělí letos deset nejvyšších krajských ocenění

medaile
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek udělí dnes večer v Horáckém divadle Jihlava nejvyšší krajská ocenění. Dřevěné, skleněné a kamenné medaile převezme desítka významných osobností, které spojily své pracovní, osobní i společenské úspěchy s Krajem Vysočina.
 

 
 

Medaile uděluje každoročně už od roku 2008 na návrh svých členů krajské zastupitelstvo. Letos výbor pro udělování medailí rozhodoval mezi 27 navrženými osobnostmi.

 

Kamenná medaile

Irma Němečková, lékařka

narozena 1913 ve Vídni

Svou praxi provozuje nepřetržitě více než sedmdesát let ve Světlé nad Sázavou. Jako praktická lékařka téměř pět generací pacientů si musela zpočátku ve své ordinaci poradit s mnoha úkony, od trhání zubů po porody i drobné chirurgické zákroky. V době, kdy neexistovala žádná lékařská služba první pomoci a lékaři neměli k dispozici laboranty, musela si často Irma Němečková v terénu poradit i se skutečně náročnými výkony a spolehnout se jen na svoje znalosti a intuici bez specializovaných přístrojů. Kromě celoživotní péče o pacienty organizovala také osvětové akce a přednášky po celém území okresu Havlíčkův Brod a spolupracovala s organizacemi Českého červeného kříže. Sama se považuje za nezdolnou životní optimistku. K jejím zálibám patří hudba, ráda čte, hovoří německy a francouzsky. Ještě ve svých 92 letech řídila auto.

 

Emanuel Ranný, akademický malíř

narozen 1943 v Brně

Emanuel Ranný proslul zejména grafickou technikou suché jehly, které určil dosud neznámé či nepoužívané cesty. Jasně posunul hranice oboru, čímž si získal obdiv současníků, uznání odborných kruhů a mezinárodní věhlas. Jeho jméno nese během desítek let nespočet mezinárodních výstav a odnesl si řadu prestižních cen. Uměleckou dráhu zasvětil grafické technice suché jehly. Pro svá první díla čerpá inspiraci v motivech židovské čtvrti v Třebíči a krajiny u Ptáčova. V roce 1985 poprvé vystavuje v zahraničí, jeho díla představuje Galerie Stari grad v Plovdivu. V následujících letech jsou k vidění Ranného skácelovské bibliofilie v brněnské galerii Československého spisovatele a účastní se Mezinárodního bienále grafiky v Krakově a Lublani. Roku 1988 vzniká grafický cyklus inspirovaný Skácelovými básněmi, který umělec v následujících letech nadále rozšiřuje. Zahajuje také práci s další technikou, litografií. O rok později získává první mezinárodní cenu na festivalu grafiky ve francouzském Mentonu za triptych Hřbitov vinařů ke stejnojmenné básni Jana Skácela. Později se stává členem Sdružení českých umělců-grafiků HOLLAR. Vystavuje v USA, Japonsku a na dalších místech. V roce 2000 získal hlavní cenu za triptych Havraní krajina podle E. A. Poea. Od roku 2002 je každoročně Ranného grafický list součástí ocenění laureátů Ceny Jaroslava Seiferta, udělované Nadací Charty 77.

 

Skleněné medaile

Josef Podzimek, stavitel

narozen 1937 v Brně

Úspěšný český stavař a podnikatel. Stavební výrobě zasvětil celý svůj profesní život. Je vzorovým příkladem moderního podnikatele, jehož aktivity vycházejí z hluboké české průmyslové tradice a úspěšně ji rozvíjejí jak v oblasti podnikání, tak i ve veřejně prospěšných činnostech. V roce 1994, poté co odešel ze služeb podniku Povodí, kde zastával pozice ředitelů, převzal v restituci rodinnou stavební firmu v Třešti, která je nejstarší existující stavební firmou v naší zemi. Jeho firma dnes úspěšně působí v oblasti stavebnictví, strojírenství, dřevovýroby a obchodu. V průběhu let se specializoval na odbornou literaturu a fotografie se zaměřením na vodní cesty. Postupně napsal sám nebo se spoluautory několika vyhledávaných publikací. Josef Podzimek svůj osobní i profesní život rozdělil mezi Vysočinu a Prahu. Vysočinu si zamiloval a v Třešti začal uskutečňovat svůj sen. Díky svým znalostem a respektu pozitivně ovlivnil postupný rozkvět této obce, povýšené na město.

 

Marie Bartošková, ředitelka sociálního zařízení

narozena 1952 ve Velkém Meziříčí

Věnovala téměř čtyřicet let svého profesního života rozvoji Ústavu sociální péče Křižanov, jehož je v současné době ředitelkou. Neúnavně a s osobním nasazením po celou dobu prosazuje nové trendy v sociálních službách, které pomáhají klientům s mentálním postižením vést plnohodnotný život. Vytvořila mimo jiné podmínky k vzniku kapely klientů ústavu, známé pod názvem Šafářanka, každoročně podporuje pořádání sportovních her pro klienty i ze sousedních krajů. V současnosti Marie Bartošková věnuje zvýšenou pozornost přípravě klientů ústavu na život v běžné společnosti. Snaží se vytvořit podmínky k tomu, aby si klienti měli možnost vyzkoušet bydlení v malých domácnostech, kde se učí samostatnosti při běžných každodenních úkonech. Nový trend, který prosazuje, usnadňuje lidem s mentálním postižením opustit brány ústavu a žít plnohodnotný život.

 

Jaroslav Benda, restaurátor

narozen 1949 v Sázavě pod Křemešníkem

Umělecký restaurátor Jaroslav Benda patří mezi osobnosti, na které může být Vysočina hrdá. Renomé získal realizací řady prestižních zakázek, kdy restauroval skutečné skvosty církevního umění z českých zemí. Vše začalo složením zkoušky v oboru umělecký pozlacovač, postupně zvládl další techniky svého oboru a rozmnožil je o techniky malířské, řezbářské a štukatérské, získal osvědčení konzervátora muzejních sbírek. V roce 1983 mu byl před zkušební komisí udělen titul Mistr umělecké výroby s restaurátorskou specializací pozlacovačství, polychronie, štaférství a řezba. Je členem Asociace restaurátorů a získal licenci Ministerstva kultury ČR na restaurátorské práce. Z četných prestižních zakázek Jaroslava Bendy jmenujme barokní oltář s ostatky sv. Prokopa v kostele Všech svatých na Pražském hradě (1987–1988), podílel se též na restaurování oltáře v kapli P. Marie v katedrále sv. Víta na Pražském hradě (1990–1992). Skutečným mistrovským dílem bylo restaurování a pozlacení gotického pastoforia z kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta na Pražském hradě (1991), na kterém se Jaroslav Benda významně podílel. Na Vysočině v nedávné době restauroval například oltáře kostela Božího Těla na hřbitově v Počátkách (1999–2007) či farního kostela v Kamenici nad Lipou (2000–2007) a raně barokní oltář v kostele sv. Bartoloměje v Pelhřimově (2002–2006).

 

Pavel Loužecký, pilot a letecký instruktor

narozen 1957 v Havlíčkově Brodě

Instruktor bezmotorového létání Pavel Loužecký se svému poslání a zálibě věnuje na tři desítky let. Za tu dobu už stačil vychovat několik generací mladých pilotů, kteří nejen v kokpitu kluzáku získali obrazně i doslova nový pohled na svět. Jako dlouholetý člen reprezentačního týmu ČR v plachtění motivuje nejenom sportovce v mateřském aeroklubu Přibyslav. Od roku 2004 do roku 2010 patřil k jednomu z nejúspěšnějších tuzemských mistrovských letců.

Úspěchy na Mistrovství ČR od roku 1994:

1994 1. místo club

1995 2. místo club

1997 2. místo club

2000 1. místo club

2001 1. místo club

2002 3. místo club

2003 3. místo combi

2005 1. místo combi

2006 2. místo combi

2007 4. místo combi

2008 1. místo combi

2010 2. místo combi

 

Z úspěchů Pavla Loužeckého za hranicemi jmenujme 12. místo na Mistrovství světa v maďarském Szegedu roku 2010 v 18metrové třídě, kde soupeřil v konkurenci 51 závodníků startujících v této kategorii.

 

Jan Štokr, volejbalista

narozen 1983 v Dačicích

Profesionální hráč volejbalu Jan Štokr patří k dlouholetým oporám české volejbalové reprezentace. V současnosti hraje italskou profesionální ligu série A za klub Trentino Volley, se kterým v roce 2011 vyhrál volejbalovou Ligu mistrů. Jako žák, dorostenec a mladý muž volejbalově vyrůstal ve sportovním oddíle v Telči, která je jeho „druhým“ rodným městem. Během své hráčské kariéry prošel několika domácími i zahraničními kluby. Dnes patří na postu universála k nejlepším světovým hráčům. K tomu ho předurčily i tělesné parametry – výška 209 cm, váha 103 kg, dosah při bloku 333 cm, smečařský dosah 350 cm. Právě proto zřejmě dostal už v Telči přezdívku „Drobek“, která ho po celou dobu provází volejbalovým životem. Přestože Jan Štokr v průběhu kariéry prokazuje své kvality na mnoha místech doma i v zahraničí, má silné citové pouto ke svému rodnému městu a celé Vysočině a pravidelně se do našeho kraje vrací.

 

Dřevěná medaile

Josef Průša, vývojář a technolog

narozen 1990 v Havlíčkově Brodě

Josef Průša je úspěšný technologický vývojář. Proslul zejména jako propagátor výstavby trojrozměrných tiskáren, které mají ambici přiblížit technologii 3D tisku k běžnému používání co nejširšímu okruhu lidí. Už v 18 letech jako studen Vysoké školy ekonomické v Praze přispěl vlastní kapitolou do knihy iPhone Hacks amerického vydavatele O'Reilly. Později začal pracovat na projektu RepRap a stal se jedním z jeho hlavních vývojářů. S podstatou tiskárny, která na rozdíl od běžně používaných tiskáren dokáže vytisknout i trojrozměrné předměty, se poprvé seznámil na internetu. Postupně si ji nejen sám postavil, ale také ji zdokonalil. Výsledky jeho práce a dalších spolupracovníků z vývojářské komunity se začínají povážlivě blížit kvalitě profesionálních 3D tiskáren, jejichž cena se dnes pohybuje v částkách pro běžného člověka jen těžko dostupných. Josef Průša a jeho kolegové si přitom zakládají na tom, že jejich práce zůstává otevřená každému, kdo o ni projeví zájem. V současnosti Josef Průša učí na Univerzitě Karlově a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pro vydavatelství O'Reilly dopisuje vlastní knihu.

 

Marika Šoposká, herečka

narozena 1989 v Havlíčkově Brodě

Marika Šoposká, absolventka Pražské konzervatoře, je talentovaná mladá herečka, která vstoupila do povědomí publika jako představitelka rolí princezen v pohádkách. Vzestup zaznamenala zejména v loňském roce, kdy ztvárnila hlavní roli v pohádce Micimutr a roli Agáty v oceněném dramatu Poupata. V sezóně 2010/11 ztvárnila na scéně Národního divadla v Praze Bianku ze Zkrocení zlé ženy. Hraje v Divadle v Celetné v inscenaci Něžná je noc. Ve Strašnickém divadle účinkuje ve hře Romeo a Julie.


 

Viktor Němeček, student

narozen 1996 v Jihlavě

Student druhého ročníku jihlavského gymnázia Viktor Němeček je nadaný matematik a fyzik. Své znalosti prověřil na řadě soutěží, kde získal významná ocenění. Loni si přivezl zlatou medaili z astronomické olympiády v Kazachstánu. Výborných výsledků dosahuje také ve hře na housle a na jazykových soutěžích. V říjnu roku 2011 se zúčastnil XVI. mezinárodní astronomické olympiády konané v kazašské Almaty. V tříkolové soutěži (část teoretická, praktická, pozorovací) se umístil na 4. místě a vysloužil si coby zlatý medailista své kategorie právo jet jako člen českého týmu na mezinárodní kolo XVII. ročníku, které se v těchto dnech konalo v Jižní Koreji. S umístěním na této prestižní soutěži se Viktor jistě pochlubí dnes večer při přebírání dřevěné medaile. „Mám na minutu vypočítáno, že pokud stihnu všechny přestupy na letištích, dorazím na slavnostní předávání v Jihlavě včas,“ vzkazuje Viktor Němeček, který sedí v době vydání této zprávy netrpělivě v letadle směr Praha.

 

 

V letošním roce jsou medaile Kraje Vysočina udíleny již popáté a dohromady bylo oceněno 39 osobností Kraje Vysočina.

 

Více informací Ivana Šteklová, odbor sekretariátu hejtmana, tel.: 724 650 140, e-mail: steklova.i@kr-vysocina.cz

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.10.2012 / 25.10.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies