Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Pečení napomáhá léčení

Pečení napomáhá léčení
Každou sředu se z přízemí pavilonu ODN jihlavské nemocnice line příjemná vůně. V tu dobu zde pacienti oddělení dlouhodobě nemocných vaří a pečou. Činí tak v rámci tzv. pracovní terapie. „V jejím rámci jsou provozovány aktivity, které mají za úkol aktivizovat pacienty, vyplnit jejich volný čas a hlavně odpoutat jejich pozornost od onemocnění. Stěžejními aktivitami jsou tvůrčí práce jako např. šití, pletení, háčkování, kreslení, modelování, vaření apod. Tyto práce rozvíjejí motorické funkce, smyslové vnímání, fantazii, schopnost sebevyjádření a zmírňují stres,“ vysvětlila podstatu pracovní terapie, která v jihlavské nemocnici probíhá již devátým rokem, primářka oddělení dlouhodobě nemocných Eva Balnerová.
 

 
 

„Vaření a pečení je jednou z velice vděčných činností, které se dají s našimi klienty provádět. Není třeba je k této aktivitě nějak složitě motivovat, jedná se o běžnou činnost, při níž mohou využít dávno naučených dovedností a zažít radost z podařeného díla. Dochází u nich i k senzorické stimulaci, kdy známá a příjemná vůně a chuť může vyvolávat příjemné vzpomínky a přispívat k dobré náladě,“ popsala přínosy vaření a pečení zdravotní sestra Lenka Musilová, která pracovní terapie vede. Podle ní pacienti bez obtíží zvládají loupání, krájení, strouhání, vypeckování ovoce atd. „Dnes jsme pekli drobné slané pečivo z listového těsta. Jindy vaříme například bramboračku, bramboráky, lívance, bramborové placky, bramborové šišky s ovocem a podobně,“ uvedla příklady připravovaných pokrmů zdravotní sestra Musilová.

 

Vaření a pečení se samozřejmě neobejde bez kvalitního vybavení. Ten stávající v hodnotě 5.000 Kč před několika týdny nemocnici darovaly firmy Plynoservis Dobrovolný a Josef Policar – LUMAPOL. „Jsme rádi, že můžeme alespoň touto formou zpříjemnit pacientům pobyt v nemocnici,“ uvedl Josef Policar. „Sporák je v nácvikové kuchyňce velkým pomocníkem. Sponzorům velmi děkujeme,“ vyjádřila svůj dík primářka Eva Balnerová.

 

 

 

Pečení napomáhá léčení

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 11.4.2012 / 11.4.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze