Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zástupci Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu jednali na dukovanské elektrárně

Jaderná elektrárna Dukovany
Důvodem návštěvy poslanců Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny na Vysočině bylo přesvědčit se za přítomnosti odborníků přímo na místě o bezpečnosti elektrárny. Kvůli zvyšování bezpečnosti Jaderné elektrárny Dukovany investoval její vlastník v minulém desetiletí 12,6 miliardy korun. Podle ředitele elektrárny Tomáše Žáka to je kontinuální proces, který bude pokračovat. Opatření plynoucí z nedávno prováděných zátěžových testů budou v Dukovanech uváděna do praxe v průběhu let. Investiční náklady se kvůli tomu výrazně nezvýší, uvedl Žák.
 

 
 

Elektrárna například uvažuje o doplnění dalšího nezávislého zdroje elektrického napájení. Náklady na uskutečnění takových opatření se podle Žáka zatím nedají vyčíslit, podle něj ale určitě nepůjde o miliardy korun.
Zátěžové testy mají přinést jistotu, že jsou evropská jaderná zařízení připravena na nečekané události, jako byla havárie japonské jaderné elektrárně Fukušima. EU se poté dohodla, že prozkoumá bezpečnost všech 143 reaktorů v unii. Zpráva za české elektrárny Dukovany a Temelín už byla předána do Bruselu. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové teď bude podrobena kritickému zkoumání mezinárodních expertů.

"Neshledali jsme nic, co by vyžadovalo mimořádná opatření," uvedla Drábová. Japonská havárie je podle ní ale i tak velkým zdrojem poučení i pro české atomové elektrárny a povede k zavádění řady zlepšení. "Jsou to opatření, která nejsou nijak složitá, která nebudou za enormní investiční náklady, ale která přesto mohou významně dále zvýšit robustnost a odolnost těch jaderných elektráren," doplnila.

 Podporu dalšímu rozvoji dukovanské elektrárny dnes v Dukovanech vyjádřili členové hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, hejtman kraje Vysočiny Jiří Běhounek i obce z pásma havarijního plánování. Memorandum o vzájemné spolupráci při provozu a dalším rozvoji elektrárny podepsali zástupci sdružení Energoregion 2020, které zastupuje 128 obcí. Připojilo se i šest obcí z pásma pěti kilometrů od Dukovan.

Výstavba nového reaktoru v lokalitě Dukovany, který splňuje nejmodernější bezpečnostní standardy, je ve fázi posuzování studie proveditelnosti. Odstavení stávajících reaktorů zatím není v plánu. „O jaderné energetice bezesporu musíme vést celospolečenskou debatu. Nevydal bych se však cestou ukvapených rozhodnutí jako některé evropské země. Můj názor je dlouhodobě neměnný – budoucností je vyvážený mix jaderné energie, fosilních paliv a obnovitelných zdrojů,“ uzavírá Milan Urban, předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
  • s využitím dostupných tiskových materiálů a záznamu z tiskové konference
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.1.2012 / 20.1.2012

 

Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies