Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby

V rámci slavnostní akce předání ocenění nejlepší obci kraje Vysočina dne 30. 7. 2010, uspořádané krajem Vysočina ve Víru u Bystřice nad Pernštejnem, se uskutečnilo i předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby. Úvodním slovem slavnostní akt předání Pamětních plaket za péči o válečné hroby zahájil ing. Imrich Vetrák, zástupce Ministerstva obrany ČR.
 

 
 

Na návrh obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a Krajského úřadu kraje Vysočina udělilo Ministerstvo obrany ČR plakety 4 obcím, 1 společnosti  a 6 soukromým osobám:

 

  • Obec Želiv, zastoupená starostou Karlem Chmelem, péče o hroby s ostatky a pomníky obětem I. a II. sv. války.
  • Obec Sobíňov, zastoupená starostou Václavem Ležákem, péče o hroby s ostatky a pomníky obětem II. sv. války.
  • Obec Hluboké, zastoupená starostkou Marií Svobodovou, péče o pomník obětem II. sv. války.
  • Město Ledeč nad Sázavou, zastoupena starostou Stanislavem Vrbou, péče o hrob s ostatky a pomník obětem I. a II. sv. války.
  • Správa městských lesů Jihlava, s.r.o. Pod Rozhlednou 3447/8, Jihlava, zastoupená ředitelem, jednatelem ing. Václavem Kodetem, za údržbu a péči o válečné hroby s ostatky na Ústředním hřbitově v Jihlavě.
  • František Syrovátka, Nová Buková č. 31, 394 03 Horní Cerekev, péče o pomník obětem I. sv. války.
  • Karel Macháček, 28. října 496,  394 70 Kamenice nad Lipou, péče o pietní místa obětem I. a II. sv. války.
  • František Mrvka, U Stadionu 447/V, 380 01 Dačice, péče o pomník obětem I. sv. války.
  • Michaela Nevoralová, Řásná 4, 588 56 Telč, péče o pomník obětem I. sv. války.
  • Jan a Marie Silvestrovi, Rozseč 22, 588 66 Rozseč, péče o pomník obětem I. sv. války.

 

V kraji Vysočina se nachází více než 1700 válečných hrobů a pietních míst (pomníků, pamětních desek).  O některé válečné hroby a pietní místa v kraji je pečováno vzorně, o některé méně a v některých případech  je péče zanedbatelná. Přitom pomníky válečným obětem mají nejen  historickou, v některých případech i uměleckou hodnotu.

Ve velké většině se pomníky nacházejí uprostřed obcí, na místech frekventovaných, kudy denně procházejí lidé. Jejich smyslem není jen vzpomínka na válečné oběti, ale měly by i nadále připomínat hrůzy války a také před ní varovat. Na mnohých pomnících, připomínajících oběti I. světové války, se dosud dochovaly časem poznamenané fotky mladých mužů, otců, dědů, kteří zahynuli během války v daleké cizině, jsou pochováni často neznámo kde, ale ve své rodné vlasti, ve své rodné vsi mají trvalou vzpomínku.

V letošním roce uplynulo 65 let od skončení II. světové války. Nelze si nepřipomenout tisíce válečných obětí, vojáků, povolaných bránit svou vlast nebo i ruských či amerických vojáků, kteří osvobozovali naši republiku, zahynuli  a jsou pohřbeni daleko od svých blízkých. Rovněž bychom neměli zapomínat  a věnovat pozornost i hrobům nevinných civilních obyvatel, žen, dětí, starců, kteří během válek zahynuli.

Do zahraničních misí i dnes odcházejí naši vojáci.  Někteří z nich se stali oběťmi těchto válečných konfliktů. I jim právem náleží trvalá vzpomínka.

Všem, kteří se o válečné hroby a pietní místa starají, patří poděkování.


Jaroslava Váchová

 

Na Vysočině se poprvé udělovaly plakety za péči o válečné hroby

Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 9.8.2010 / 9.8.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Mapa webu

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze