Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Kraj letos pravděpodobně zaznamená rekordní částky za škody způsobené chráněnými živočichy

vydra
Chránění kormoráni velcí a vydry říční na Vysočině v minulém roce způsobili vodním hospodářům škodu za celkem 2 875 812 korun. Už za první pololetí letošního roku bude čtyřiceti žadatelům vyplaceno více než 2 250 000 korun. Kraj očekává, že během druhého pololetí letošního roku naroste celková částka za poskytnutí náhrad škod do rekordních výšek. Za posledních sedm let od zavedení zákona o náhradě škod způsobených zvláště chráněnými živočich požádali rybáři na území Vysočiny o celkovou částku přesahující
17 miliónů korun.
 

 
 

Počet žadatelů o dotace se rok od roku zvyšuje a s ním i vyplácená částka. Téměř 750 tisíc korun bylo od ledna tohoto roku vyplaceno 29 žadatelům o náhradu škod způsobené vydrou říční. V porovnání se stejným obdobím roku 2005 se částka navýšila o 400 tisíc. Ještě větší skok kraj zaznamenává u kompenzací za škody způsobené kormorány. Za poslední 2 roky se vyplácená částka zdvojnásobila. Dosáhla půldruhého miliónu korun.

 

Kormoráni velcí se živí výhradně rybami a jejich lovy jsou vysoce organizované. Jedinec za den spořádá asi 500 gramů ryb, zhruba stejně tolik denně pozře i dospělá vydra. Oba dva tito živočichové jsou zařazeni dle Vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb., jako zvláště chráněný druh, je zakázáno proto jejich pronásledování. Zákon o náhradách škod, který umožňuje rybářům určitou kompenzaci, přispívá k zachování těchto ohrožených druhů.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Chránění živočichové

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.7.2010 / 13.7.2010

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze