Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro podnikatele

Mobilní verze webu

Kraj letos pravděpodobně zaznamená rekordní částky za škody způsobené chráněnými živočichy

vydra
Chránění kormoráni velcí a vydry říční na Vysočině v minulém roce způsobili vodním hospodářům škodu za celkem 2 875 812 korun. Už za první pololetí letošního roku bude čtyřiceti žadatelům vyplaceno více než 2 250 000 korun. Kraj očekává, že během druhého pololetí letošního roku naroste celková částka za poskytnutí náhrad škod do rekordních výšek. Za posledních sedm let od zavedení zákona o náhradě škod způsobených zvláště chráněnými živočich požádali rybáři na území Vysočiny o celkovou částku přesahující
17 miliónů korun.
 

 
 

Počet žadatelů o dotace se rok od roku zvyšuje a s ním i vyplácená částka. Téměř 750 tisíc korun bylo od ledna tohoto roku vyplaceno 29 žadatelům o náhradu škod způsobené vydrou říční. V porovnání se stejným obdobím roku 2005 se částka navýšila o 400 tisíc. Ještě větší skok kraj zaznamenává u kompenzací za škody způsobené kormorány. Za poslední 2 roky se vyplácená částka zdvojnásobila. Dosáhla půldruhého miliónu korun.

 

Kormoráni velcí se živí výhradně rybami a jejich lovy jsou vysoce organizované. Jedinec za den spořádá asi 500 gramů ryb, zhruba stejně tolik denně pozře i dospělá vydra. Oba dva tito živočichové jsou zařazeni dle Vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb., jako zvláště chráněný druh, je zakázáno proto jejich pronásledování. Zákon o náhradách škod, který umožňuje rybářům určitou kompenzaci, přispívá k zachování těchto ohrožených druhů.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 

Chránění živočichové

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.7.2010 / 13.7.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze