Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Informační technologie Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Veřejnost může pátrat v evidenci válečných hrobů

ilustrační foto
Najít zmínku o odvaze, službě vlasti nebo připomenutí záslužných činů vojáků i civilistů z druhé i první světové války může díky nové databázi i veřejnost. Tento týden byla nově zpřístupněna evidence válečných hrobů umístěných v kraji Vysočina, dále v celé České republice i v zahraničí. Tato evidence zahrnuje nejen místa, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, ale i pomníky a pamětní desky nebo jiné symboly, připomínající válečné události.
 

 
 

Evidenci válečných hrobů zpracovávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady a Ministerstvo obrany ČR od roku 2005. „Za toto období byly v kraji Vysočina shromážděny údaje o 1732 válečných hrobech a více než 17600 evidovaných válečných obětech. Současně byla pořízena fotodokumentace jednotlivých válečných hrobů a za spolupráce krajského úřadu a ministerstva pověřené obecní úřady obcí s rozšířenou působností zadaly údaje do evidence,“ uvedla Jaroslava Váchová z Krajského úřadu kraje Vysočina.

 

Každý zájemce, který si chce vyhledat např. někoho ze svých předků nebo osobu, o které slyšel, že zahynula během války a neví, kde je pohřbena nebo kde je připomenuta, může si nyní v centrální evidenci válečných hrobů, která je k dispozici na internetové stránce www.valecnehroby.army.cz, tyto údaje zjistit. „Pokud už tuto osobu nebo válečný hrob najde, může si dále prohlédnout i připojenou fotodokumentaci a také zjistí, kdo údaje do evidence zadal a může zodpovědět i případné dotazy,“ doplnila Jaroslava Váchová.

 

V kraji Vysočina je nejvíce evidovaných válečných hrobů a pietních míst na Jihlavsku (713), dále pak na Třebíčsku (295), na Havlíčkobrodsku (256), na Žďársku (255) a na Pelhřimovsku (193).

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 

Veřejnost může pátrat v evidenci válečných hrobů

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.2.2010 / 5.2.2010

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze