Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Krajské nemocnice na Vysočině hospodařily loni vyrovnaně (AKTUALIZOVÁNO 11. 2. 2020)

Krajské nemocnice na Vysočině hospodařily loni téměř vyrovnaně
Hospodaření pěti krajských nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina bylo loni podle prvních předběžných údajů vyrovnané. Podle Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví v součtu nevykáží ztrátu. „Za touto bilancí, jejíž výsledky budou ale definitivní až v polovině roku, jsou doplatky od zdravotních pojišťoven a stomilionový příspěvek, který mezi své nemocnice rozdělil kraj, aby pomohl nemocnicím s rostoucími provozními náklady,“ popisuje Vladimír Novotný.
 

 
 

„Zatímco Nemocnice Jihlava, Nové Město na Moravě, Pelhřimov a Třebíč uzavřou loňské hospodaření s největší pravděpodobností v černých číslech. Nakonec i Nemocnice Havlíčkův Brod, která měla v průběhu roku oproti ostatním zařízením opravdu velkou ztrátu, dokázala své hospodaření uzavřít bez ztráty,“ řekl Vladimír Novotný s tím, že důvodem obav ze ztráty bylo vrácení zaplacených záloh od zdravotních pojišťoven. Do hospodaření se promítla i dlouhodobě uzavřená angiologie kvůli chybějícím lékařům. Angiologie v Havlíčkově Brodě už znovu funguje.


Mzdové náklady na základě vládního nařízení, případně kolektivních smluv, porostou podle Novotného v krajských nemocnicích Kraje Vysočina také letos. „Už v tuto chvíli, jak to máme spočítáno, nám úhrady nestačí ani na zákonnou povinnost. U některých krajských nemocnic tvoří 80 až 90 procent úhrad od pojišťoven náklady na osobní náklady. Bez pomoci zřizovatele tak nemocnice nemá šanci investovat do rozvoje,“ upozorňuje Novotný.


Kraj Vysočina letos zahájil např. modernizaci stravovacího provozu jihlavské nemocnice v hodnotě téměř 300 milionů korun. Přibližně poloviční náklady jsou odhadované na pořízení nového nemocničního informačního systému, začít má také přístavba operačních sálů Nemocnice Třebíč, Kraj Vysočina dokončuje projektování pavilonu v Nemocnici Pelhřimov. Nový pelhřimovský pavilon gynekologie, porodnice s dětským oddělením a neurologií má předběžně stát 450 miliónů korun.

 

  • David Talpa, odbor zdrovnitctví
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.2.2020 / 10.2.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze