Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Nejlepší model Tatry postavili žáci ze základní školy v Náměšti nad Oslavou

tatra
Honza, Petr, Ondra a Kačka ze Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou letos vyhráli soutěž Stavíme z Merkuru. Postavili funkční model nákladního vozu, kterým správně zacouvali, rychle projeli překážkovou dráhu a převezli vysokou zátěž v podobě kalibrovaných závaží. Družstvo z Náměště má po letošním vítězství na svém kontě zlatý hattrick. Poprvé v historii soutěže byla udělena i cena Fair Play v podobě stylové oranžové Tatry družstvu Třebíč Benešova, které kamarádsky zapůjčilo motor škole ze Žďáru nad Sázavou. Partnerem soutěže byla už tradičně společnost BOSCH DIESEL Jihlava.
 

 
 

„Letošní šestý ročník konstrukční soutěže byl jiný svým veřejným prezentováním. V minulosti jsme stavěli vždy v uzavřených školních budovách i na letecké základně, ale takto pod kontrolou veřejnosti a ještě v největším obchodním centru na Vysočině, jsme poprvé. Navíc jsme dosáhli hranice 25 družstev, což je zatím nejvíce v historii soutěže,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.  Zadáním letošního ročníku bylo postavit pojízdnou Tatru s jasně danými technickými parametry a výkonem. Například družstvo ze ZŠ Myslibořice si za vzor vzalo sypací vůz krajských silničářů a jeho podobu zvládlo téměř na 100%, a to vč. rozmetadla, majáků a vzorně zvoleného odstínu oranžové. Děti z Žirovnice postavili legendární Tatru 111, která se vyráběla v letech 1942 – 1962.  ZŠ Havlíčkův Brod Wolkerova přijela postavit model Tatry 807, který jim dovolil pracovat s pásy místo kol, děti představily obojživelný vůz. Tým ZŠ Třebíč Kpt. Jaroše se pustil do modelu historické Tatry 13, které designově mírně pomohl, ale jak prozradila Kristýna Čápová, je to jejich pocta 100. výročí ČSR.

 

Výsledky soutěže Stavíme z Merkuru 2019

1.      ZŠ Náměšť nad Oslavou, Komenského (tým Jan Karmazín, Petr Šabata, Ondra Dvořáček a Kačka Dvořáková)

2.      ZŠ Třebíč, Kpt. Jaroše

3.      ZŠ a MŠ Domamil

4.      ZŠ a MŠ Myslibořice, vč. speciální ceny poroty za originální pojetí postaveného modelu

5.      ZŠ Jihlava, Otokara Březiny

6.      ZŠ Krásovy Domky, Pelhřimov

7.      ZŠ a MŠ Žirovnice

8.      ZŠ Jihlava, Rošického

9.      Gymnázium a Střední odborná škola Telč

10.   ZŠ a MŠ Třebíč, Bartůškova

 

Pro první čtyři oceněná družstva věnovala společnost Tatra Trucks zážitkový pobyt ve výrobním podniku Tatry Kopřivnice vč. projížďky po testovacím polygonu, návštěvy výroby a také muzea s poutavým výkladem. Pro všech deset nejlepších bylo připraveno značkové ruční i elektrické nářadí, tablety a dárky od partnerů soutěže, kterými byly tradičně BOSCH DIESEL Jihlava a nově také TATRA Kopřivnice.


FOTO: ZŠ Náměšť nad Oslavou, Komenského

Stavíme z Merkuru

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 9.5.2019 / 9.5.2019

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze