Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2018 z pohledu Muzea Vysočiny Jihlava rokem?

 


Jako „paměťová instituce“ jsme samozřejmě nemohli pominout výročí historických události roků 1918,1938,1948 a 1968 – rok 2018 byl asi pro všechna muzea rokem „osmiček“. Z dlouhodobého hlediska ale byla pro muzeum určitě nejvýznamnější událostí pokračující rekonstrukce hradu Roštejn a otevření části tohoto objektu pro veřejnost. Velké úsilí jsme museli vynaložit i při stěhování naší pobočky v Telči; považuji za malý zázrak, že se podařilo pobočku nejen přestěhovat, ale zároveň v Telči realizovat několik výstav.
100 letroštejn
 


Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Opět musím uvést Roštejn a otevření části interiérů a hradní věže. Ohlasy návštěvníků jsou mimořádně dobré – nás může těšit, že investice finanční i všechny ostatní se takto zúročili a jistě ještě zúročí. Z krátkodobých výstav zmíním např. návštěvnicky velmi vděčnou výstavu historických psacích strojů „Jak jsme kdysi ťukali“ nebo výstavu „Přírodovědcem v muzeu“.


fjdkspsací stroje


 


Co zajímavého připravujete v roce 2019?Největším lákadlem pro naše návštěvníky bude určitě kompletní znovuotevření hradu Roštejn. Po několika letech improvizovaného provozu a omezeného pohybu návštěvníků v tomto krásném hradě uprostřed lesů, se začátkem léta dočkáme úplného zpřístupnění obou návštěvnických tras. Jedna z nich (otevřená v roce 2018) je „muzejního typu“ – tedy bez průvodce a je tematicky zaměřena na přírodu v okolí hradu, lesnictví a myslivost. Svým provedením je orientována na rodiny s dětmi; zpřístupněna je i hradní věž s expozicí a samozřejmě s výhledem na centrum Jihlavských vrchů. Nyní připravovaná trasa bude „klasická – zámecká“, tedy s průvodcem a tematicky zaměřená na vlastní hrad, jeho historii a využití jako loveckého hradu.


Jako překvapení připravujeme po letošním úspěchu námi vydané knihy „Bajky a pohádky z Vysočiny“ další ilustrovanou knížku – i to bude pro příznivce muzea snad zajímavá záležitost.

bajky

 


 


Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání.

 

Zpřístupnění Roštejna je i pro mne velkou událostí. Ale těším se velmi i na podzimní devátý ročník mezinárodní montanistické konference Stříbrná Jihlava, jehož je muzeum hlavním pořadatelem. Tato akce má už delší dobu u odborné veřejnosti velmi dobré renomé a je minimálně ve střední Evropě nejznámější svého druhu. A na konci roku jistě v muzeu uvidíme řadu skvělých fotografií na výstavě k soutěži Photographia natura – letošní téma je „Solitery – paměť krajiny“  - a to je tzv. moje „krevní skupina“.

 

 

Na otázky odpovídal: RNDr. Malý Karel Ph.D., ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace

http://muzeum.ji.cz 


 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 22.1.2019 / 22.1.2019
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze