Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Horácké divadlo Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2018 z pohledu Horáckého divadla Jihlava rokem?

 

Rok 2018 byl mimořádný pro celou českou společnost, která oslavovala sté výročí založení republiky a zároveň, pod hrozbou osudových osmiček, sledovala a sleduje s napětím politicko-společenský vývoj. V tomto ohledu je divadlo oním pověstným zrcadlem společnosti a všechny její nálady jakoby divadlem prošly společně s diváky. Každopádně rok 2018 byl u nás zejména rokem skvělého divadla, dařilo se nám zcela průlomově u kritiky, která ocenila jak pro velkou část diváků příliš náročného Čechovova Racka režisérky Ivety Ditte Jurčové, tak Doriana Graye (rež. Pavel Šimák), Jediný život (rež. Michal Skočovský), Tisícročnou včelu (rež. Matěj T. Růžička), Svatého Václava (rež. Rastislav Ballek), i dokudrama Barber Shop na Malé scéně (rež. Pavel Šimák), což jsou tituly pro naše divadlo dramatizované či přímo napsané a měly velký úspěch i u diváků. Na podzim roku 2018 začala v divadle Československá sezóna, kdy jsme se rozhodli sté výročí Československé republiky oslavit dramaturgií celé sezóny, což se, po dotažení do plánu šesti krásných titulů, ukázalo jako skvělá myšlenka i v národním měřítku.


racekfasd

gsffgfs
 


Která akce vzbudila největší ohlas?


gsNejvětší ohlas měly právě jmenované autorské tituly. Pohybově vizuální satirická dokumentární performance Barber Shop měla už na jaře předpremiéru v pražských Jatkách 78, které jsou domovskou scénou souboru Cirk La Putyka, o němž náš dokument je, premiéru pak měl Barber Shop v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Titul Svatý Václav pro naše divadlo napsala přední česká dramatička Lenka Lagronová a společně s personou režiséra Balleka zvedli vlnu zájmu především odborné veřejnosti nejen o inscenaci samotnou, ale i o Horácké divadlo jako takové. A dramatizace slovenského Jarošova románu Tisícročná včela má zcela rekordní počet stand up potlesků v Horáckém divadle.

 


Pokud se na ohlas díváme optikou návštěvnosti, pak jsou tradiční trefou do černého muzikály, v roce 2018 to byly česká premiéra rodinného muzikálu Davida Wooda O Perníčkovi a český muzikál Škola základ života, který jsme uvedli koncem roku v rámci Československé sezóny.


o perníčkoviškola základ života

 


Co zajímavého připravujete pro rok 2019?


V červnu ukončíme sezónu zcela unikátním koprodukčním projektem, kdy společně s HAMU Praha a vydavatelstvím Arco Diva uvedeme singspiel – formát, v němž se střídají zpěvní čísla s mluveným a hraným textem - Dobrá rada drahá, českého autora Josefa Bárty z poloviny 18. století, která měla velký úspěch na tehdejší vídeňské scéně. Trochu zázrakem se podařilo v archivech dohledat původní partituru a naše divadlo poskytne veškeré zázemí a režijní vedení k nazkoušení tohoto titulu zcela mimo naše žánry.


V září 2019 začne naše výroční, osmdesátá sezóna. A stejně jako 79. Československá sezóna, bude i ta příští jaksi sváteční, budeme jejím prostřednictvím oslavovat, tentokrát existenci divadla. Mohu prozradit, že se bude jmenovat jednoduše „80“, ale tituly, kterými ji naplníme, si určitě necháme až do jejich slavnostního vyhlášení, tradičně začátkem března. Každopádně je na co se těšit.


 Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání.


Jsem si vědom, že jsme v divadle posunuli laťku velmi vysoko a moc bych si přál, abychom ji takto udrželi, aby byl rok 2019 alespoň stejně plodný, jako ten předchozí. Já osobně se těším samozřejmě na divadlo, na krásné inscenace i na speciální akce, které divadlo tradičně provází, a při nichž se můžeme potkávat s diváky.Na otázky odpovídal: Mgr. Ondrej Remiáš, ředitel Horáckého divadla Jihlava, příspěvkové organizace, www.hdj.cz 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 22.1.2019 / 22.1.2019
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze