Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková
Oceněna v roce 2018.
 

 
 

Martina Sáblíková dosáhla již v mladém věku díky své píli a pracovitosti obrovských sportovních úspěchů a Vysočinu i Českou republiku proslavila na mnoha světových kolbištích.

 

Se sportem začala Martina Sáblíková v jedenácti letech, kdy se pod vlivem otce věnovala basketbalu. Brzy ovšem přešla ke svému osudovému sportovnímu odvětví a od čtrnácti let je českou reprezentantkou v rychlobruslení. Pod vedením trenéra Petra Nováka přivedla české rychlobruslení ke zdaleka nejlepším výsledkům v jeho více než stoleté historii.

Veřejnost si jí všimla na zimní olympiádě 2006 v Turíně, tehdy na ni zbyla jen „bramborová“ medaile. Brzy ale nastartovala svou hvězdnou sportovní kariéru. Stala se vícenásobnou mistryní světa i Evropy, vítězkou Světového poháru a držitelkou několika světových juniorských i seniorských rekordů.

Od roku 2007 její sbírka medailí výrazně narostla: z mistrovství Evropy si postupně přivezla pět zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové, na mistrovstvích světa na jednotlivých tratích vybojovala třináct zlatých a čtyři stříbrné, na mistrovstvích světa ve víceboji tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou. Na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru zvítězila na tratích 3 a 5 km, v závodě na 1500 m byla třetí. Další olympijskou medaili, stříbrnou, získala na distanci 3000 m na Zimních hrách v Soči a o několik dní později obhájila olympijské zlato v nejdelším, pětikilometrovém závodě. Jeden cenný kov přidala na ZOH 2018 v Pchjongčchangu, kde na trati 5000 m vybojovala stříbro. V sezónách 2006/2007 až 2016/2017 vládla závodům na 3 a 5 km ve Světovém poháru, jehož celkové pořadí jedenáctkrát vyhrála.

V anketě Sportovec roku se stala pro rok 2007 nejlepším sportovcem České republiky – poprvé v historii se tak stal vítězem této prestižní ankety reprezentant Vysočiny.

Martina Sáblíková je nejen špičková reprezentantka, ale také sympatická mladá žena, která může být vzorem ve sportu i v neokázalém přátelském chování ke svému okolí. Díky sympatické povaze má tisíce stálých fanoušků nejen v naší zemi, ale i v cizině.


 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 16.1.2019 / 16.1.2019

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze