Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jiří Jakeš

Jiří Jakeš
Oceněn v roce 2018.
 

 
 

Jiří Jakeš vybudoval pozitivní vztah k hudbě a zpěvu mezi stovkami dětí i dospělých. Stál u zrodu prvního profesionálního orchestru v kraji a neúnavně se stará o jeho permanentní umělecký růst.

 

Jiří Jakeš se narodil v Jihlavě, kam se také po studiích na Masarykově univerzitě v Brně vrátil, aby svým dílem přispěl k rozvoji hudební kultury. Tímto směrem ihned napřel své úsilí a energii.

Na začátku kariéry učil na základní umělecké škole v Jihlavě, kde působil 22 let. Stal se dirigentem Komorního orchestru města Jihlavy a řady vynikajících pěveckých sborů: 18 let byl dirigentem dětského pěveckého sboru Gaudium, 11 let vedl Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie a šest let ženský pěvecký sbor Cecilie-Cecilia Třešť. S těmito tělesy absolvoval řadu soutěží a soutěžních přehlídek a několik zahraničních turné, po Francii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Holandsku nebo Belgii.

Jeho rukama prošly stovky dětí a dospělých, které vedl k lásce k hudbě a zpěvu. K největším přínosům pro kulturní dění v Jihlavě se řadí realizace jeho myšlenky založení profesionálního orchestru v nově zřízeném krajském městě před 15 lety. Po čtyřech letech od založení (orchestr tehdy nesl jméno Komorní filharmonie Vysočina) stanul v jeho čele ve funkci šéfdirigenta.

Protože v kraji předtím žádný profesionální orchestr nepůsobil, a nebylo tedy na co navazovat, budoval s pomocí managementu filharmonie vše od základu. Jiří Jakeš se i nadále stará o permanentní umělecký růst a dramaturgii tohoto jediného profesionálního orchestru v Kraji Vysočina. Podařilo se mu jej proměnit v orchestr s vyzrálým interpretačním a uměleckým výkonem, soustavnou a širokospektrální koncertní činností, který je uznávaný u diváků i odborné veřejnosti.


 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 16.1.2019 / 16.1.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze