Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Pavel Toman

Pavel Toman
Oceněn v roce 2018.
 

 
 

Pavel Toman je sochař a kulturní organizátor s uměleckým založením. Od roku 2001 je členem Skupiny výtvarných umělců Vysočiny, která spadá pod Unii výtvarných umělců ČR. Žije a tvoří v Jihlavě.

 

Výtvarné činnosti se Pavel Toman věnuje už více než 20 let. Začínal drobnými šperky a miniaturami, postupně přecházel k rozměrnějším plastikám a abstraktním skulpturám. Na počátku své tvorby experimentoval s různými sochařskými materiály, později se však zaměřil především na dřevo, které nejvíce odpovídá jeho tvůrčím záměrům. V průběhu let vyzkoušel celou škálu dřevin, od nejměkčího lipového dřeva až po náročnější dřevo třešňové, hrušňové či jabloňové. V poslední době realizoval několik soch z jilmového dřeva, které ho velmi přitahuje a obohacuje konečnou podobu jeho abstraktních soch. Své dřevěné výtvory občas kombinuje s kamenem nebo kovem.

Tematicky se Pavel Toman svou sochařskou tvorbou pohybuje především ve třech oblastech: první je ztvárnění takříkajíc „vesmírných témat“, jako je vznik života, nekonečnost prostoru, postavení Země ve vesmíru, případně pocity ohrožení života na Zemi. Dalším okruhem tvorby autora je zachycení působení přírodních živlů, především větru a moře. U těchto objektů pak také dřevo nejčastěji kombinuje s přírodním kamenem nebo korálem. Třetím okruhem je zachycení emočních stavů, jako je vášeň, trýzeň, a také stavů absolutního uvolnění v prostoru, plynutí v čase.

Pavel Toman má na svém kontě řadu individuálních výstav doma i v zahraničí a zúčastnil se mnoha výstav skupinových. Je také významným hybatelem kulturního a výtvarného života v Jihlavě, a to nejen z pozice předsedy Skupiny výtvarných umělců, ale i díky své charismatické osobnosti a přirozené autoritě.


 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 16.1.2019 / 16.1.2019

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze