Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Nezapomenutelných 100 let. Vysočina si připomněla narozeniny republiky velkolepou podívanou

100letí
Začíná dalších nových 100 let republiky. Oslavy těch uplynulých se na Vysočině velkoryse odehrály 15. září 2018 na Masarykově náměstí v Jihlavě poté, co byla část programu provezena všemi velkými městy regionu. Vyvrcholení oslav 100 let republiky na Vysočině s názvem Proletí 100letí nabídlo návštěvníkům bohatý, originální a překvapivý program, který bavil veřejnost celé odpoledne až do pozdních večerních hodin.
 

 
 

Celý den se nesl v duchu oslav 100 let od založení naší republiky. Pro návštěvníky byl připraven hudební program na hlavním pódiu, kde mohli slyšet Lucii Černíkovou, kapelu Umí H., jazz Bee Band nebo The Shots band. Připravena byla i přehlídka prvorepublikové módy a tance, k vidění byly soudobé i historické kočárky nebo auta. Hlavní hvězdou hudební scény byl Ondřej Havelka s Melody Makers, kteří roztančili publikum a navodili prvorepublikovou atmosféru. Vrchol celého připomínkového večera odstartovali zástupci okresních měst, kteří sestavili symbolický strom Vysočiny a popřáli naší republice k výročí. Poté začala velkolepá show, během které proběhla na čtyřech scénách projekce nejdůležitějších událostí od vzniku republiky. Na náměstí vyrostl obří dort, ve výšinách nad náměstím předvedla akrobatickou show akrobatka symbolizující republiku, z oken radnice se stala kulisa pro demonstraci politického prostředí, měnily se vlajky, měnily se letopočty, hrálo se stínové divadlo, z oken vypadávaly busty známých politiků.

Pro návštěvníky byl připraven i gastro stan, kde mohli lidé ochutnat prvorepublikové pokrmy a nápoje připravené krajskými školami a českými, slovenskými i zakarpatskými šéfkuchaři: například zakarpatský šašlik, holubce, lívance nebo slovenské halušky. Celým odpolednem „proletěla“ výstava sto let automobilu. Nechyběl ani historických fotokoutek s dobovými kostýmy, obecná škola s ukázkou výuky, kavárna s oblíbenými pokrmy prezidenta Masaryka a dobová banka.

Návštěvníci si mohli odnést autorskou medaili k 100. výročí založení Československa nebo zažít 3D virtuální prohlídku míst, kde žil a pracovat první prezident TGM. Pro děti byly k dispozici kreativní dílničky, horolezecká stěna a dobový kolotoč. Tečkou za patrně největšími oslavami svého druhu na Vysočině byla společně zazpívaná státní hymna na improvizovaném dortu, který obsadilo do posledního místa sto zpěváků, které sborově doplnilo zpěvem celé náměstí několik tisíc lidí. Světelná i vizuální show upozorňující na nejpodstatnější okamžiky dějin byla ukončena dlouhým potleskem.

V rámci akce oslavila krajská destinační agentura Vysočina Tourism desáté výročí od založení a pro návštěvníky byl připraven obří dort. Celá akce po celý den přilákala, podle organizátorů, deset tisíc lidí.


100letí100letí100letí100letí100letí100letí100letí100letí

  • tisk@kr-vysocina.cz

 

Nezapomenutelných 100 let. Vysočina si připomněla narozeniny republiky velkolepou podívanou

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.9.2018 / 17.9.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze