Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Žáky řemeslných oborů na studiu udržují i krajská stipendia

peníze, ilustrační foto
Kraj Vysočina vyplatil čtyřem stovkám žáků vybraných technických a řemeslných oborů první letošní studijní a motivační stipendia. Po uzavření prvního pololetí letošního školního roku kraj potvrdil rozdělení částky vyšší než 1,3 miliónu korun. V I. pololetí školního roku 2017/2018 dosáhlo na motivační stipendia 34 % žáků z předložených žádostí ze středních škol, z toho na prospěchové stipendium 29 %. „Z našich statistik vyplývá, že prospěchové stipendium, tedy podpora studentů s dobrými studijními výsledky, má vysoký efekt. Počet žáků, kteří na tuto krajskou podporu dosáhli vzrostl o 6 % oproti loňsku,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Mezi nejúspěšnější studenty středních škol, kteří žádají a získají stipendia, patří například instalatéři, jednoznačně nejúspěšnější jsou pak jemní mechanici, jejichž vzdělávání v kraji zajišťuje jediná škola – Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava. Tento obor je jedinečný i v rámci celé České republiky.


V porovnání s loňským rokem požadavek škol za stejně dlouhé období vzrostl. Důvodem je aktualizace pravidel, kde žadatelé o krajská motivační stipendia pro žáky vybraných oborů středních škol musí prokázat vyšší motivaci ke studiu – lepší studijní výsledky. Prospěchové stipendium je nově stanoveno ve výši 2 000 korun za pololetí školního roku (dříve 1 000 korun). 

 

Od školního roku 2010/2011, kdy byl systém motivačních stipendií Kraje Vysočina zaveden, byla mezi úspěšné žadatele vyplacena celková částka 17 513 000 korun, z toho nejvyšší částka byla vyplacena za školní rok 2013/2014, a  to 3 291 000 korun. V podporovaných letech o studijní i motivační stipendia Kraje Vysočina požádalo 14 740 žáků. Aktuální počet podporovaných oborů, ve kterých žáci mohou žádat o motivační stipendia, je dle Pravidel Rady Kraje celkem 23. Mezi nově zařazené obory patří například Montér suchých staveb nebo Elektromechanik pro zařízení a přístroje.

 


  • Jana Hadravová a Dita Voborská, odbor školství, mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.3.2018 / 6.3.2018 | Zveřejnit od: 6.3.2018

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze