Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zdeněk Dryšl

Zdeněk Dryšl
Oceněn v roce 2017.
 

 
 

Zdeněk Dryšl spojil převážnou část své profesní a umělecké dráhy s Horáckým divadlem Jihlava. Herecky ztvárnil stovky rolí a dodnes organizuje kulturní a společenské aktivity.

 

Zdeněk Dryšl vystudoval divadelní fakultu v Brně a do angažmá v Horáckém divadle Jihlava nastoupil v roce 1963. V letech 1973 až 1975 pracoval jako dramaturg v brněnské redakci Československé televize. S jeho přispěním se na televizní obrazovce objevily dvě inscenace Horáckého divadla: Návrat do pekla a komedie Sůva. Zvláště Návrat do pekla zaznamenal celostátně výrazný úspěch.

Z rodinných důvodů požádal Zdeněk Dryšl v roce 1975 o uvolnění z pracovního poměru v televizi a přijal nabídku tehdejšího ředitele Horáckého divadla, aby nastoupil na místo dramaturga. Po odchodu Ladislava Panovce do starobního důchodu byl pak v roce 1987 jmenován ředitelem Horáckého divadla. Z funkce na vlastní žádost odešel v roce 1990 a nastoupil jako herec do uměleckého souboru, v němž za celé své padesátileté působení v Horáckém divadle odehrál přes dvě stě rolí. Celkově během své herecké kariéry ztvárnil více než 280 rolí, čtyřiatřicetkrát účinkoval ve filmech, mimo jiné i zahraniční produkce, a v televizních pořadech.

Za jeho vedení se Horáckému divadlu podařilo v roce 1989 získat první finanční prostředky na spuštění generální rekonstrukce chátrající budovy a zároveň zajistit přesun divadelního provozu do provizoria Divadla Na Kopečku, kde doposud najdeme části technického zázemí z původního provozu Horáckého divadla.

Zdeňka Dryšla můžeme dodnes vídat na jevišti Horáckého divadla a spolupracuje také s Českým rozhlasem. Ve svém bydlišti v Brtnici je předsedou kulturní komise, organizuje výtvarné výstavy, besedy, vzpomínkové večery a jiné pořady.


 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.11.2017 / 13.11.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze