Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Ladislav Vilímek

Ladislav Vilímek
Oceněn v roce 2017
 

 
 

Badatel, historik, bývalý archivář a popularizátor Ladislav Vilímek je neúnavným propagátorem historie Jihlavy a regionu. Značné úsilí věnoval zejména zmapování osudů Židů na Jihlavsku.

 

Ladislav Vilímek po léta systematicky neúnavně zkoumá a popularizuje historii Jihlavska. K dějinám měl blízko už od mládí, podobně jako k přírodě, literatuře, divadlu či malování. V roce 1995 se začal oboru naplno věnovat i profesně, když nastoupil do jihlavského okresního archivu.

Vizitkou jeho práce je úctyhodné množství publikovaných odborných i popularizačních článků a řada spokojených badatelů, kterým pomáhal dohledávat informace a nacházet odpovědi na jejich otázky.

Historii a badatelské práci zůstal ale věrný i po svém odchodu do důchodu v roce 2002. Nadále se intenzivně věnuje publikační činnosti v regionálním tisku, ve sbornících, na internetu, řada jeho prací dostala podobu knižních monografií, na svém kontě má řadu výstav, přednášek a besed. Mnohé z jeho prací představují vůbec první souhrn informací k danému tématu.

Ladislav Vilímek systematicky pátrá po jménech a osudech lidí, kteří přišli o život ve jménu nacistické ideologie. Značné úsilí a tisíce hodin strávených v archivu a u počítače věnoval zejména mapování historie Židů na Jihlavsku. Vedle článků, besed, přednášek a výstav na jihlavském židovském hřbitově spolupracuje se školami, poskytuje konzultace studentům, je v kontaktu s badateli a institucemi zabývajícími se židovskou problematikou u nás i ze zahraničí. Patrně celosvětově ojedinělým dílem je jeho obsáhlá a informačně nesmírně cenná kartotéka židovských obyvatel Jihlavska, která mimo jiné podrobně dokumentuje všechny jihlavské oběti holocaustu.

Nezištnou prací, lidským přístupem a výkladem historie šíří Ladislav Vilímek kladný vztah k minulosti a kořenům regionu. V roce 2014 byl za svou práci oceněn Cenou primátora města Jihlavy. 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.11.2017 / 13.11.2017

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze