Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Na Vysočině se koná třídenní Veletrh muzeí České republiky

Na Vysočině se koná třídenní Veletrh muzeí České republiky
Ve středu 24. května byl v prostorách třebíčského zámku zahájen Veletrh muzeí České republiky, jehož tradičním pořadatelem je Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace zřizovaná Krajem Vysočina. Letos navíc ve spolupráci s ekocentrem Chaloupky, protože téma 22. ročníku veletrhu zní Muzeum a příroda. „Poprvé za celou existenci veletrhu se jedná o přírodovědné téma, ačkoliv jsme o něm uvažovali již delší dobu. Z obavy nad menší účastí odborných pracovníků, kteří se v tomto ročním období pohybují především v terénu, jsme ho však nikdy dříve nevolili. Až letos. Proto nás velmi mile překvapilo, že kapacita veletrhu byla obratem naplněna,“ uvedl při zahájení Jaroslav Martínek, ředitel třebíčského muzea.
 

 
 

V průběhu prvního veletržního dne, který byl pojat jako přednáškový, zaznělo více než dvanáct zajímavých příspěvků dotýkajících se přírodovědné tématiky a muzejní činnosti. Mezi nimi byla i pro laiky srozumitelná prezentace Martina Tejkala a Petra Nováka z Krajského úřadu Kraje Vysočina s názvem Geografický informační systém a jeho využití, která se setkala se zájmem všech přítomných, stejně jako edukační programy, které jsou v poslední době stále více populární. Zazněly zde odpovědi na otázky: Jaká by měla být expozice pro dnešní generaci? Existuje správný koncept expozice? Co lze pomocí GIS vytvořit? Proč GIS? a další. V podvečerních hodinách připravili pracovníci třebíčského muzea komentovanou prohlídku přírodovědných expozic Muzea Vysočiny Třebíč a večer společenské setkání.

 

Dnes se 70 účastníků rozdělených do skupin přesune do ekocentra Chaloupky, které se více než 25 let zabývá environmentální výchovou a vzděláváním vedoucím k respektu, ohleduplnosti k přírodě a udržitelnému životu, a na nedalekou farmu v Zašovicích. Ta byla otevřena v roce 2014 rovněž jako vzdělávací a zároveň jako plně funkční farma vyrábějící mléčné produkty. Zde takzvaně v praxi všichni přítomní poznají, jak funguje ekocentrum a farma, jaké mají výukové programy, regionální učebnice a metodické postupy, chybět nebude ani badatelství ve výuce. Večer se vrátí zpět do Třebíče na zemědělskou usedlost v ulici Cyrilometodějská, kde se uskuteční posezení v country stylu.

 

Třídenní pobyt na Vysočině zakončí páteční pěší komentovaná prohlídka unikátní přírodní lokality - Mohelenské hadcové stepi, která patří díky pestrosti fauny a flóry mezi nejcennější lokality nejen v rámci České republiky, ale i Evropy. V jarním období je vůbec nejkrásnější, a proto bude příjemným zakončením letošního veletrhu.  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 25.5.2017 / 25.5.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze