Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Mobilní hospice se sdruží do jedné zastřešující organizace

Fórum domácích hospiců
Do sídla Kraje Vysočina v Jihlavě se sjeli zástupci 15 organizací, které po celé republice zajišťují služby domácích hospiců. Na společném už devátém fóru se jednoznačně shodli, že podniknou potřebné kroky k založení samostatné organizace - právnické osoby Fóra domácích hospiců, aby dokázali lépe prosazovat své zájmy a zlepšovat podmínky péče mobilních hospiců. „Považuji za příznačné, že celostátní setkání se koná v kraji, který vybudoval pomoc nevyléčitelně nemocným na podpoře plné územní dostupnosti mobilní péče,“ uvítal hosty v kongresovém sále krajského úřadu náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
 

 
 

„Mobilní hospic musí být základem péče o spoluobčany v posledním stadiu života. Jen tímto způsobem lze naplnit přání většiny z nás prožívat poslední okamžiky doma v kruhu blízkých. Všechny další způsoby poskytování hospicové péče jsou alternativou tam, kde doprovázení doma není možné, anebo jistotou, že máme další řešení, pokud při doprovázení doma přijdou nezvládnutelné komplikace,“ doplnil Pavel Franěk.


Nová organizace, která má v nejbližších týdnech vzniknout, bude zastřešovat poskytovatele tzv. mobilní specializované paliativní péče, tedy zdravotnická zařízení, která pracují v multidisciplinárním týmu garantovaném lékařem specialistou v oboru paliativní medicína a umožňují alespoň 80 % svých pacientů dožít v domácím prostředí. „Dnes jsme odhlasovali, že založíme samostatnou právnickou osobu, zároveň jsme schválili stanovy a defakto položili základy celého administrativního procesu,“ informoval moderátor fóra a ředitel pražské organizace Cesta domů Marek Uhlíř.


Budoucí vedení zakládaného fóra bude od samotných mobilních hospiců dostávat zpětnou vazbu. Pracovníci v terénu i zástupci vedení mobilních hospiců navrhnou priority, kterými by se měla nová zastřešující organizace zabývat. „Na co budeme určitě navazovat, jsou už odhlasovaná usnesení předchozích fór mobilních hospiců. Jak vzešlo z praxe, to nejdůležitější je prosazovat úhradový mechanismus pro tento typ péče, který zatím pojišťovna nenasmlouvává, nicméně ho ověřuje v pilotním programu, a to ještě jen VZP. Budeme tedy chtít vtáhnout do problematiky i ostatní zdravotní pojišťovny s cílem prosadit tento model do úhradové vyhlášky,“ svěřil se se záměry Marek Uhlíř.


Fórum mobilních hospiců bude mít patnáct zakládajících členů z řad poskytovatelů mobilních hospiců v ČR a čtyři přidružené členy – lůžkové hospice nebo jiné organizace, které provozují odlišnou formu paliativní péče. „Každé zdravotnické zařízení, které poskytuje tento typ zdravotní péče a splní kritéria daná stanovami, může být naší organizací přijato za stálého člena, budeme za tuto aktivitu jenom rádi,“ informoval Marek Uhlíř. V případě Kraje Vysočina se zapojí Sdílení o. p. s. z Telče, Domácí hospic Vysočina, o. p. s. z Nového Města na Moravě a Oblastní charita Pelhřimov.


Kraj Vysočina podporuje poskytování hospicové péče systémově od roku 2010. Celkové náklady jednotlivých poskytovatelů na zajištění hospicové péče v Kraji Vysočina se ročně pohybují kolem 28 - 30 milionů korun. Kraj na služby hospicové a domácí hospicové péče uvolní v roce 2017 celkem 10 milionů korun.


Poskytovatelé Domácí hospicové péče na území Kraje Vysočina

1) Domácí hospic Vysočina Nové Město na Moravě, Středisko hospicové péče Jihlava, pracoviště Velké Meziříčí – pokrývá území Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, celý okres Jihlava, Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Třebíč, Telč, Humpolec, Velké Meziříčí, Náměšť nad Oslavou

2) Oblastní charita Havlíčkův Brod – území Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Humpolec

3) Oblastní charita Pelhřimov – území Pelhřimov, Pacov

4) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Jihlava – území Jihlava, Telč, Nová Říše

5) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Třebíč – území Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou

6) Diecézní charita Brno, Oblastní charita Žďár nad Sázavou - území Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Velké Meziříčí

7) Sdílení o.p.s. Telč – území Telč a 20 km od Telče

Zdroj: odbor sociálních věcí, Krajský úřad Kraje Vysočina

 


Náměstek Pavel Franěk vítá zástupce domácích hospiců v krajském sídle

Náměstek Pavel Franěk vítá zástupce domácích hospiců v krajském sídleZástupci patnácti organizacích, poskytujících služby domácího hospice

Zástupci patnácti organizacích, poskytujících služby domácího hospiceSe založením zastřešující organizace domácích hospiců souvisí i nutná administrativa

Se založením zastřešující organizace domácích hospiců souvisí i nutná administrativa

  • Monika Brothánková, odbor sekretariátu hejtmana, Krajský úřad Kraje Vysočina, tisk@kr-vysocina.cz
  • Jiří Bína, odbor sociálních věcí, Krajský úřad Kraje Vysočina
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 8.3.2017 / 8.3.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze