Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Výstava v havlíčkobrodské galerii: výjimečná díla; některá z nich mohou lidé vidět vůbec poprvé

Jedinečná výstava v brodské galerii
Sto let významného sdružení českých umělců grafiků HOLLAR a jejich tvorby dokumentuje jedinečná výstava v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě s názvem Hollaristé minulosti a přítomnosti. Všechna vystavená díla jsou z brodské galerijní sbírky. Některá, a to i padesát let stará, získala galerie teprve nedávno a návštěvníci je můžou vidět vystavené vůbec poprvé.
 

 
 

„Expozice přibližuje dějiny českého grafického umění 20. století. První část dokumentuje tvorbu velkých jmen – zakladatelů sdružení, jako například Maxe Švabinského, Františka Koblihy nebo Vladimíra Silovského, pokračujeme přes autory generací z let šedesátých a jedinečnou výstavu uzavíráme současností, kterou zastupují autoři střední a mladší generace Hollaru, pracující často vlastními grafickými technikami, jako například Jiří Samek, Pavel Piekar nebo Mikoláš Axmann,“ přibližuje kurátorka výstavy z brodské galerie Daniela Růžičková s tím, že výstava představuje průřez všemi grafickými technikami.


Expozici, která je v galerii k vidění do 19. března, zaštiťují současní představitelé sdružení HOLLAR. „Úctyhodné na této skupině je, že se nedrží a ani nikdy nedržela žádné programové ani generační linie, ale čistě podporuje volnou grafickou tvorbu. K tomu všemu navíc existuje neuvěřitelných sto let,“ s nadšením vypráví Daniela Růžičková a zároveň dodává: „Hollaristé nepřijmou do svých řad jen tak někoho, výtvarník musí mít doporučení od některého ze současných členů a zároveň musí prokázat, že je výborný řemeslník. Hollaristé ze svých požadavků rozhodně neslevují.“


Výstavu, která má nosnou ideu v podobě člověka, jeho cesty a jeho světa a často představuje figuru nebo výsledky lidské činnosti, letos v brodské galerii nezorganizovali náhodou. Rok 2017 je rokem grafiky, má připomínat existenci velké skupiny českých grafiků, věnujících se volné grafické tvorbě, která je v prodejních galeriích přístupná i cenově. „Kromě poučení o vývoji grafické tvorby v České republice v posledních sto letech chceme lidem ukázat, jak je grafická tvorba mnohostranná a vyvrátit mnohá klišé, která se k ní váží, například to, že není jen černobílá grafika, ale že se grafici, i přes náročnost technologického postupu, barevnosti nebrání,“ doplňuje Daniela Růžičková.


Jedinečná výstava čítající díla 87 autorů je v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě k vidění do 19. března. Poté se její část přesune do prostor stálé expozice, kde bude pokračovat až do 26. listopadu 2017.


Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě vznikla v roce 1965 a od té doby se specializuje na papírový materiál, konkrétně ilustrace, kresbu a grafiku. Sbírkový fond grafiky aktuálně čítá na tři a půl tisíce sbírkových předmětů, z jejichž autorů více jak polovina prošla členstvím ve Sdružení českých umělců grafiků Hollar založeném v roce 1917.


  • Monika Brothánková, odbor sekretariátu hejtmana, Krajský úřad Kraje Vysočina, tisk@kr-vysocina.cz


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 7.3.2017 / 7.3.2017

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze