Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum lyží a lyžařského vázání

 

 
 

Adresa

Soškova 231

592 31 Nové Město na Moravě

tel.: 566 618 140

e-mail: milan@slonek.cz  

web: http://www.slonek.cz/

prostorová prohlídka: http://www.slonek.cz/virt/slonek1.html a http://www.slonek.cz/virt/slonek_2.html

 

Otevírací doba

Expozici je možno navštívit kdykoli po domluvě v obchodě LYŽE-SLONEK, který má otevřeno po - pá 9-17, so 8:30 - 11:30 hod.

 

Vstupné

Dobrovolné.


V Novém Městě na Moravě v ulici Soškova se nachází malé muzeum rodiny Slonkových, ve kterém se lze dozvědět leccos zajímavého o historii lyžování a tradiční výrobě lyží. K vidění je velká sbírka historických lyží a vázání. Pan Slonek navázal na tradici svého pradědečka, který s výrobou lyží začal již v roce 1896.

 

Historie

Fryšavskýs revírník Rudolf Gabessam se přišel v 90. letech 19. století na Studnické Paseky k hostinskému Koskovi pochlubit s novými lyžemi z Norska či Štýrska. Pan Kosek si pak chtěl stejné lyže vyrobit, obstaral si tvrdé dřevo, ale protože si dál nedovedl poradit, přišel na Rokytno za truhlářským mistrem Adolfem Slonkem, který mu je dokázal zhotovit a podle tohoto vzoru, i když primitivně, začal vyrábět. Jeho paní, když vařila brambory v kuchyni, tak Adolf k její nelibosti napařoval špice budoucích lyží v hrnci na plotně, aby je mohl rozpařené ohnout na kole od vozu. Takové byly roku 1896 počátky výroby lyží a základy 120leté tradice. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách www.slonek.cz


muzeum lyží a lyžařského vázání

muzeum lyží a lyžařského vázání

 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 14.11.2016 / 28.3.2019
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze