Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Sklepní prostory Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se mohou proměnit na expozici hmatového umění

Sklepní prostory jihlavské galerie
Přes půl roku trvající sanační práce ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě jsou u konce. Upravené suterénní prostory, které dosud nemohly být smysluplně využívané, budou nově sloužit zčásti jako sklad výstavního inventáře a pokud se prokáže, že místo bude vhodné i pro expoziční účely, přibližně za rok tady návštěvníci budou moci najít výstavu hmatového umění a různé světelné expozice.
 

 
 

„Stavba, která trvala od listopadu minulého roku do letošního června, je aktuálně dokončena technicky. Řeší dlouhodobý stavební problém odvlhčení suterénu budovy. Kromě nově zavedeného systému vzduchotechniky byla vhodnými stavebními úpravami posílena přirozená cirkulace vzduchu v budově,“ uvedl ředitel galerie Daniel Novák.


V mezidobí jednoho roku budou pracovníci galerie sledovat klimatické podmínky prostor, protože v tuto chvíli ještě není možné jednoznačně říci, jestli bude prostředí dlouhodobě stabilní a k výstavním účelům vhodné. Pokud se místo osvědčí, pravděpodobně od června 2017 tady galerie vystaví novou expozici hmatového umění a plánuje i pravidelné obměny různých světelných expozic. „Pro veřejnost se tak otevřou nové a atraktivní podzemní prostory, které bezprostředně navazují na jihlavské podzemí a zároveň obohatí i výstavní nabídku galerie,“ pochvaluje si radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.


Už v únoru byl při sanačních pracích objeven zazděný vchod, který nebyl zakreslený v žádných historických mapových podkladech. Původně se spekulovalo o vchodu do další úrovně sklepa, případně o klenutí nad zapomenutou studnou. Až vrtná sonda do zdiva zazděného vstupu do podzemí odhalila smutnou skutečnost. „Jedná se o zabetonovaný prostor, pravděpodobně o chodbu v délce několika metrů, která navazuje na stávající upravenou část podzemí. Prakticky je ale neobnovitelná, protože nejspíše došlo k její stavební destrukci a následnému zabetonování v celém objemu,“ odhalil ředitel Daniel Novák s tím, že došlo i k plánované realizaci anglických dvorků a tím ke zlepšení přirozeného provětrávání podzemních prostor, což je po technické i provozní stránce velkým přínosem.


Sanační práce ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšly na 3,3 miliony korun.


Sklepní prostory v průběhu oprav

Sklep galerie

Sklepní prostory v Jihlavě
Sklepní prostory v Jihlavě
Sklepní prostory po opravě

Sklepní prostory v Jihlavě
Sklepní prostory v Jihlavě

  • tisk@kr-vysocina.cz
  • Foto: Archiv Kraje Vysočina, Archiv Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
  • Zpráva zpracována ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 10.8.2016 / 10.8.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze