Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jedničkou ve zveřejňování smluv v registru je Kraj Vysočina

Paragraf
Výsledkem měsíčního provozu registru smluv je téměř deset tisíc dokumentů v hodnotě přes 144 miliard korun, které zveřejnilo 900 subjektů. Kraj Vysočina, který je jedním ze subjektů s povinností smlouvy s hodnotou závazku nad 50 tisíc zveřejňovat, je zatím nejaktivnější institucí. „Do 31. července jsme zveřejnili 707 smluv v hodnotě přes sto miliónů korun,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.
 

 
 

Smlouvy v registru povinně zveřejňují mimo jiné všechny krajské samosprávy. Dosud zveřejnily celkem 2 316 kontraktů – nejvíce Kraj Vysočina, druhou pomyslnou příčku se 410 smlouvami obsadil Liberecký kraj a naopak nejméně smluv zaevidovaly podle dostupné statistiky Středočeský kraj a Karlovarský kraj.


Rekordmanem co do nejdražší zveřejněné smlouvy je Státní fond dopravní infrastruktury, který uveřejnil smlouvu o poskytnutí finančních prostředků z vlastního rozpočtu pro rok 2016 se třemi rozšiřujícími dodatky v celkové částce 130 miliard korun uzavřenou se Správou železniční dopravní cesty. Z ministerstev zatím zveřejnilo alespoň jednu smlouvu devět resortů a právní dohody publikuje také 15 univerzit a vysokých škol.


Zákon o registru smluv začal platit 1. července, prozatím v jednoročním období, ve kterém nebudou uplatňovány sankce za nezveřejnění smluv. Zákon má napravit opakovanou skutečnost, kdy řada úřadů, státních i městských podniků ignorovala povinnost poskytovat informace, které mají podávat po vyžádání na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Kritici ale namítají, že povinnost zveřejňovat smlouvy znevýhodňuje některé státní, krajské a obecní subjekty v konkurenci se soukromými firmami. Právě proto teď v Poslanecké sněmovně leží novela zákona, která by měla stanovit pro řadu z nich výjimky. „Tím se však nevyřeší obdobný problém např. u organizací spravujících silnice, u veřejných nemocnic a škol, které si často také konkurují navzájem nebo soutěží se soukromými podniky,“ okomentoval situaci ředitel Zdeněk Kadlec a zároveň doplnil, že veřejnoprávním institucím, které jsou povinnými subjekty, dále vadí obrovský nárůst administrativy a problémy s formátem publikovaných dat i s předepsanou cestou, jakou se dostávají k veřejnosti. Všeobecně převládá názor, že zákon přináší více problémů, než užitku.


  • tisková zpráva částečně zpracována na základě údajů uveřejněných na denikreferendum.cz
  • tisk@kr-vysočina.cz


 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 2.8.2016 / 2.8.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze