Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Vysazení úhoře říčního do revírů našeho kraje

vysazení úhoře říčního
Moravský rybářský svaz vysadil začátkem června do vybraných rybářských revírů v Kraji Vysočina tisíce kusů malých úhořů říčních. Jedná se o odkrmené jedince pořízeného úhořího monté o velikosti do patnácti centimetrů. Účelem tohoto mimořádného vysazení je zlepšení početních stavů úhoří populace v vysočinských vodách.
 

 
 

„Úhoř je naše původní ryba, která se dříve vyskytovala v mnohem větším množství, ale značné zneprůchodnění vodních toků téměř znemožnilo její migraci a rozmnožování. Přežití této dravé ryby vyvíjející aktivitu převážně v noci je tak na mnoha místech zabezpečováno pouze jejím umělým vysazováním, díky čemuž je úhoř rozšířen i tam, kde se původně nevyskytoval,“ přiblížil Zdeněk Chlád, radní pro oblast lesního, vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.  


Úhoř je známý svým ojedinělým rozmnožovacím cyklem, během něhož táhnou dospělé ryby do Sargasového moře v Atlantském oceánu, a plůdek se pak strastiplnou cestou vrací na místa, kde vyrostli jeho rodiče. Migrace délky asi 7 000 kilometrů trvá až rok a půl. Generační ryby v průběhu migrace a rozmnožování nepřijímají potravu a po vytření hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se za pomocí Golfského proudu dostávají po zhruba dvou až třech letech k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách dochází k přeměně v monté, které následně migruje proti proudu řek. Kilogram úhořího monté obsahuje přibližně tří tisíc jedinců a jeho cena v současnosti dosahuje asi 10 tisíc korun.


  • Více informací Martin Drápela, odbor životního prostředí a zemědělství, tel: 564 602 207, e-mail: drapela.m@kr-vysocina.cz
 

Vysazení úhoře říčního

Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 22.7.2016 / 22.7.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze