Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Expozice kočárků a šicích strojů v Krucemburku

 

 
 

Otevírací doba

kdykoliv po předchozí telef. dohodě (hodina prohlídky nerozhoduje - všední i sváteční dny, víkendy)

 

Vstupné

 Dobrovolné


Autorem expozice je pan Jaroslav Jirásek, který se začal sběratelství věnovat po roce 1967, kdy ho nadchla krása starožitných hodin. Svoji zálibu postupně rozšířil na malované porcelánové hrnečky a jiné starožitné předměty, mj. hrací strojky, gramofony, radia. Po 70. roce se dokonce stal vlastníkem funkčního orchestrionu. Cílem jeho sběratelské vášně se později staly motocykly veterány a stabilní motory. Motory od vyhlášených výrobců, jako byli Klíma Brno, Lorenc Kroměříž a místní firma Jan Pujman Ransko, jsou nyní umístěny v muzeu hasičské techniky v Přibyslavi.
Vášeň pana Jiráska se asi před patnácti lety přenesla na šicí stroje a kočárky. Překrásné výrobky značek Singer, Pffaf a dalších byly nejen nepostradatelnými pomocníky, ale i ozdobou každé domácnosti díky zdobným prvkům na vlastním šicím stroji a nádherné kovářské práci na jejich podstavcích. Vedle šicích strojů jsou v expozici i stroje obuvnické, jeden pletací, stroj na obšívání knoflíkových dírek, dokonce pan Jirásek vlastní i originální balení ševcovských floků zaslaných za první republiky komusi z Ameriky.

Kočárky jsou dalším úžasným skvostem expozice. Nejstarší, asi z roku 1898, z Rakouska-Uherska, předčí svojí konstrukcí mnohé dnešní kočárky. Je dřevěný, ale konstruovaný jako rozkládací, takže může sloužit dvěma dětem. Další kočárky jsou na nízkých i vysokých kolech, nejstarší na dřevěných, a jejich košatiny jsou dřevěné nebo z proutí, novější mají kolečka gumová, konstrukci z umělé hmoty a textilu, ať už se jedná o tzv. hluboké kočárky, nebo sporťáky. Kočáry pro děti doplňuje i několik kočárků pro holčičky, včetně panenek a několika plyšáků, se kterými si děti hrály.

Doby dávno minulé připomínají i další vystavené věci, např. stará svítidla (a nejsou to jen lampy petrolejky), žárovky, psací a počítací stroje apod.
exteriér

interiér muzeanejstarší exponát

interiér kočárky

ševcovské šicí stroje

 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 11.7.2016 / 13.3.2019
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Téma

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze