Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro novináře

Mobilní verze webu

Kraj Vysočina a nadace pojišťovny Generali pokračují s obnovou pachových ohradníků

Vysočina zdvojnásobí počet kilometrů krajských silnic chráněných pachovými ohradníky
Kraj Vysočina je připraven za finanční pomoci nadace pojišťovny Generali pokračovat v umísťování a obnově pachových ohradníků u silnic. Za roky, kdy je kolem vybraných komunikací myslivci instalují, se podle jejich pozorování na většině úseků počet střetů aut se zvěří snížil. „Nadace pojišťovny Generali letos na obnovu pachových ohradníků kolem silnic na Vysočině přispěje částkou 150 tisíc korun, kraj přidá myslivcům na pachové ohradníky 50 tisíc korun," uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

Pachové ohradníky z prostředků kraje a nadace jsou instalovány a obnovovány na 100 kilometrech nejfrekventovanějších komunikací v regionu od roku 2009. Někde jsou umístěny už řadu let, někde rok. Podle vyhodnocení myslivců sice postupně účinnost časem klesá, ale i tak výrazně snižují riziko střetu. V roce 2009 bylo zaznamenáno v Kraji Vysočina 866 střetů vozidel se zvěří, v roce 2015 je evidováno 364 střetů. Nejčastěji se stává obětí srážek srnčí a černá zvěř.


Pachové ohradníky se umisťují na stromy, patníky nebo kůly. Na ně se aplikuje speciální ekologicky odbouratelná pěna s trvanlivostí tři až pět let. Pěna se alespoň dvakrát ročně plní účinnou látkou, která vyvolává u zvěře pocit blízkého nebezpečí a zvyšuje její pozornost. Instalace pachového ohradníku neznamená, že místo je pro zvěř neprostupné, jako kdyby tam bylo třeba pletivo, ale přesto s až osmdesáti procentní účinností zabraňuje zvířatům vstoupit na vozovku. „Myslivci v Kraji Vysočina v letošním roce ve vlastní režii prověří účinnost různých aplikovaných látek se směsí pachů spáleniště, predátorů a člověka. Do budoucna chtějí využívat tu s nejvyšší účinností,“ zmínil Zdeněk Chlád.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.5.2016 / 3.5.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Září

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze