Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Radní Petr Krčál navštívil Domov Háj a hovořil o transformaci

Sociální služby
Radní Kraje Vysočina Petr Krčál zavítal v tomto týdnu do Domova Háj u Ledče nad Sázavou. Do zařízení, které poskytuje sociální služby pro osoby se zdravotním postižením, přijel diskutovat se zaměstnanci a klienty. Hlavním tématem jeho návštěvy byla plánovaná transformace této krajské příspěvkové organizace. „Je důležité komunikovat o chystaných změnách. Lidé musí vědět, že jde o změny k lepšímu,“ vysvětlil důvod návštěvy krajský radní pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.
 

 
 

Domov Háj se stane čtvrtým zařízením na Vysočině, které projde transformačním procesem. „Na Havlíčkobrodsku počítáme s výstavbou dvanácti nových typových domků pro 72 klientů. Samotný projekt bychom rádi financovali z evropských fondů prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj,“ informoval radní Krčál. Nejde přitom o nečekanou zprávu. Zařízení se na proces dlouhodobě připravuje.


Jak radní dále upozornil, transformace v žádném případě neznamená rušení péče o lidi s postižením, ale změnu způsobu a podmínek jejího poskytování. Tak aby bylo lidem s handicapem umožněno žít běžným životem a stát se součástí místních komunit ve vybraných lokalitách. „Nadále by se tak dělo za podpory a péče pracovníků domova,“ vyvrátil obavy o rušení pracovních míst Petr Krčál.


Pokračujícím procesem transformace ústavů sociální péče pro zdravotně postižené se zabývala i pracovní schůzka s vedením města Ledče nad Sázavou. Právě na jeho katastru se totiž Domov Háj nachází. V rámci pracovního jednání přiblížil radní Petr Krčál starostovi města Zdeňku Tůmovi harmonogram celého procesu, který by měl být ukončen přestěhováním klientů do konce roku 2018. „Jsem rád, že město Ledeč nad Sázavou tento proces velmi energicky podporuje a zajistilo i část pozemků, na kterých vzniknou nové domácnosti,“ řekl radní Petr Krčál. Součástí jednání byla i otázka využití původní budovy ústavu sociální péče. Ta, jak se shodli zástupci kraje a města, by mohla v budoucnosti sloužit dlouhodobé péči.


Kraj Vysočina byl jedním z prvních krajů, který se do transformace sociálních služeb zapojil. „Transformace je samozřejmě náročná, ale výsledek stojí za to,“ zdůraznil radní Petr Krčál. Lidé, kteří svůj dosavadní život trávili ve velkých ústavech, mají opět možnost žít podle svého a jinak. Podpora je intenzivnější na začátku celého procesu, kdy se klienti připravují na přechod z ústavu do komunitní péče. Musí se naučit o sebe postarat, zorganizovat si volný čas a začít fungovat ve společnosti svých sousedů.


Zastupitelstvo Kraje Vysočina zařadilo v novém plánovacím období 2014 - 2020 do přeměny ústavů příspěvkové organizace Ledeč nad Sázavou – Háj, Křižanov, Lidmaň a Zboží. V současné době dochází k vykupování vhodných pozemků a nemovitostí a ke zpracování žádostí o evropské dotace. Celý proces by měl být ukončen do roku 2019.


  • Více informací radní Kraje Vysočina Petr Krčál, e-mail: krcal.p@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 10.3.2016 / 10.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze