Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

První ocenění pro mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Aleš Uherka
Kraj Vysočina v letošním roce poprvé v historii udělí titul v oblasti tradiční lidové kultury „Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina„. Pokud bude s návrhem rady kraje souhlasit krajské zastupitelstvo, bude cena předána Drahomíru Smejkalovi z Jihlavy, který se věnuje oboru výsek pilníků a rašplí a Aleši Uherkovi z Bystrého u Poličky, který provozuje kolářské řemeslo.
 

 
 

„Toto prestižní ocenění má formu veřejného uznání a podpory řemeslným výrobcům, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. Oba nominovaní jsou už držiteli titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje od roku 2001 ministr kultury.

 

Drahomír Smejkal se vyučil pilníkářem v Jihlavě v letech 1972 – 1974. Navazuje na tradici přenesenou ručními pilníkáři ze Svratecka po zániku domácích dílen a živnostenských provozoven do jihlavské továrny.  Zde se  výrobě tradičních pilníků věnoval desítky let. Věrný továrně zůstal až do roku 1992. Od té doby tradičním způsobem ručně vysekává pilníky a rašple jako živnostník. Ve své dílně v současné době pracuje se svými dvěma syny Davidem a Pavlem. V roce 2011 byla v Muzeu a Podjizerské galerii v Semilech ve spolupráci s panem Drahomírem Smejkalem otevřena expozice dobové pilníkářské dílny. Drahomír Smejkal se podílel také na přípravě naučné stezky „Za pilníkáři na Český kopec“ v obci Křižánky.

 

Aleš Uherka je představitel už čtvrté generace kolářů ve své rodině. I on by řemeslo rád v rámci rodiny zachoval, a proto ke kolářství vede svého jedenáctiletého syna Adama. Zakladatelem kolářské tradice byl pradědeček Emil Uherka nejstarší. Přes syna, vnuka i pravnuka se podařilo rodině zanechat svůj rukopis v oboru tradičního kolářství. Dnes Aleš Uherka ve svých 42 letech vede truhlářskou a kolářskou dílnu v Nyklovicích a v současné době se soustřeďuje zejména na výrobu a renovaci hasičských stříkaček, žebřinových vozů, lafet atd.

 

Titul uděluje Kraj Vysočina mistrům na dobu neurčitou a osvědčuje se diplomem a věcným darem. Současně s diplomem se předává i logo, které mohou řemeslníci používat na svých výrobcích. O obou mistrech bude pořízen krátký filmový dokument.


Foto:

Aleš Uherka se svým otcem Emilem v rodinné kolářské dílně v Nyklovicích, 2014, foto Eva Tomášová, Muzeum Vysočiny Třebíč

Aleš Uherka  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • Více informací Jitka Svatošová, oddělení tiskové, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 8.3.2016 / 8.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze