Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě vstupuje do roku 2016 se skvostnými výstavami

Pro rok 2016 připravila havlíčkobrodská galerie pestrou nabídku výstav. K těm nejpoutavějším budou jistě patřit výstavy věnované ilustrační tvorbě DĚTSKÝ SVĚT OČIMA HELENY ZMATLÍKOVÉ, JOSEF LADA NEJEN DĚTEM a BROUČCI JANA KARAFIÁTA. Už v sobotu 5. břena začíná výstava DĚTSKÝ SVĚT OČIMA HELENY ZMATLÍKOVÉ, která představí v plné šíři práci jedné z našich nejznámějších ilustrátorek Heleny Zmatlíkové a bude jedinečná, neboť autorčino dílo není běžně vystavováno.
 

 
 

„Helena Zmatlíková ilustrovala na 250 knižních titulů, za něž v průběhu svého života získala řadu prestižních ilustrátorských ocenění. Vdechla život celé řadě dětských a pohádkových postav naší i světové literatury. Přes první ilustrace románů pro dospělé, jako byl např. Deset děvčat jede na sever, se dostala k dětským románům, pohádkám i leporelům. Namátkou jmenujme leporela pro nejmenší Paleček, Vařila myška…, knihy pro děti Honzíkova cesta, O letadélku Káněti, Děti z Bullerbynu, Putování za švestkovou vůní, pohádkové soubory Za pohádkou kolem světa, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Pohádky bratří Grimmů až po knihy učebnicového typu jako Slabikář, Martínkova čítanka a další,“  vypočítává ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Hana Nováková.

 

Výstava bude veřejnosti přístupná od 5. 3. do 1. 5. 2016., úterý až neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

 

Výstava JOSEF LADA NEJEN DĚTEM představí Ladovo dílo od jeho karikaturistických začátků a hledání vlastního charakteristického rukopisu, přes ilustrační tvorbu k vlastním autorským knihám. Ilustrace a humoristické kresby budou doplněny obrazy. Obrazová část pak bude členěna na roční období se sceneriemi venkovského života včetně tradičních zvyků a svátků, které se k nim pojí (Masopust, Velikonoce, sklizeň úrody, zabíjačky, advent, Vánoce).

 

„Do koncepce jsme zařadili i Ladova díla zastoupená ve sbírkách havlíčkobrodské galerie. Vedle ilustrací se jedná především o vystavení dvou velkoformátových obrazů (133 x 299 cm) z cyklu Jak se dělají noviny. Na výstavu budou zapůjčena umělecká díla z Památníku národního písemnictví v Praze, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Východočeské galerie v Pardubicích, Města Pelhřimov, Galerie moderního umění v Hradci Králové a GASK Kutná Hora. Podstatnou část výstavy pak bude tvořit kolekce 16 ks obrazů, které jsou v majetku Mgr. Josefa Lady a 14 souborů ilustrací k jednotlivým knižním titulům,“ představuje výstavu Hana Nováková.

 

Výstava bude veřejnosti přístupná od 7. 5. do 10. 7. 2016, úterý až neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

 

Výstava BROUČCI JANA KARAFIÁTA připomene 170. výročí narození Jana Karafiáta a 140. výročí prvního knižního vydání Broučků.

 

„Návštěvníci v Havlíčkově Brodě uvidí originály ilustrací i jednotlivá ilustrovaná vydání této první dětské české knihy od těch nejstarších z počátku 20. století po současnost. Důležitost připomenutí tohoto výročí tkví především v tom, že první vydání ilustrovaných Broučků z roku 1902/1905 s ilustracemi Vojtěcha Preissiga je zároveň první výpravnou ilustrovanou dětskou českou knihou, která odstartovala ilustrování pohádek a českých dětských knih vůbec. Kromě Preissigových ilustrací zde budou i ilustrace Rudolfa Matese, Josefa Weniga, Marie Fischerové-Kvěchové, Otakara Štáfla, Jiřího Trnky, Ondřeje Sekory, ale i ilustrátorů nových vydání např. Vlasty Baránkové, nebo moderního pojetí v 3D technologii Aleše Čumy. Návštěvník tak bude moci v rámci jedné výstavy, jednoho tématu a jedné knihy porovnat proměny, kterými prošla česká ilustrace v rámci posledních 100 let,“ prozrazuje ředitelka havlíčkobrodské galerie.

 

Výstava bude veřejnosti přístupná od 24. 9. do 27. 11. 2016, úterý až neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.


Více o galerii http://www.galeriehb.cz/


Pozvánka

  • Z materiálů GVU Havlíčkův Brod
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.3.2016 / 4.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze