Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Mládež a sport

Mobilní verze webu

Vysočina se opět připojuje k celostátní akci Březen - měsíc čtenářů 2016

Březen měsíc čtenářů
Už posedmé vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) celostátní akci s názvem Březen – měsíc čtenářů, a navazuje tak na projekty Březen – měsíc internetu a Březen – měsíc knihy (poprvé byl vyhlášen v roce 1955). Statistiky ukazují, že k této akci se každoročně hlásí více než čtyři sta knihoven v České republice. „Letošní motto zní Knihovny jsou kreativní nejen v Březnu a to o naší krajské knihovně jistě platí. Pozornost letošní celostátní akce je zaměřena nejen na návštěvníky knihovny, ale na čtenáře obecně, což potvrzují i aktivity knihovny v Havlíčkově Brodě,“ přibližuje radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
 

 
 

Desítkami připravených aktivit sledují knihovníci tři základní směry: pomocí dotazníků a anket se snaží zmapovat naše současné ne/čtenářství, a hlavně tedy zjistit, kdo nečte nebo kdo do knihovny nechodí a proč. Druhou oblastí je propagace a zavádění nových „služeb“ a nových netradičních aktivit v knihovně, jako je např. půjčování e-knih, zakládání čtenářských klubů apod. Třetí směr nese název Týden čtení aneb Čtení sluší každému a cílem je aktivní podpora čtení. Týden čtení připadá letos na tento týden a je příležitostí k propagaci čtení na netradičních místech a netradičními způsoby. Číst mohou senioři dětem a opačně, zdraví nemocným a opačně, konají se čtecí maratony, knihovna může nabídnout kurzy kritického čtení, rychločtení a mnoho dalších aktivit.

 

Do hlavních aktivit celostátní akce Březen - měsíc čtenářů vyhlášených Svazem knihovníků a informačních pracovníků patří také udělování ocenění nejlepším čtenářům pod názvem Čtenář roku 2016, které je letos určeno pro nejlepší „čtenářskou třídu“, dále soutěž o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb 2016 a vyvrcholením Března bude tradiční akce Noc s Andersenem 2016, kterou knihovny připravují na 1. dubna.

 

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě také nabídne řadu doprovodných programů pro děti i dospělé. Mezi nimi například dílničku pro děti spojenou se čtením, kdy přijít číst mohou všichni, kteří se chtějí podělit o radost ze čtení s názvem Možná přijde číst i babička (4. března). Chybět nebude ani oblíbené LiStOVáNí, tentokrát Kafe a cigárko úspěšné herečky a bloggerky Marie Doležalové (24. března). Na řadu přijde i testování paměti, burza vyřazených knih, registrace nových čtenářů zdarma, amnestie pro zapomnětlivé čtenáře a mnoho dalšího.

Přehledný program všech aktivit, které v měsíci březnu nabízí Krajská knihovna Vysočiny, je uveřejněný na webových stránkách www.kkvysociny.cz.

 Březen měsíc čtenářů

  • Více informací Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: novotna.l@kr-vysocina.cz

  • Zpracováno z podkladů Krajské knihovny Vysočiny

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 3.3.2016 / 3.3.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze