Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Josef Kremláček

Josef Kremláček
Oceněn v roce 2015
 

 
 

Josef Kremláček patří k předním českým ilustrátorům, své dílo věnoval z velké části tvorbě pro děti. Jeho jméno je dobře známo nejen doma, ale i v zahraničí.

Akademický malíř Josef Kremláček proslul jako výtvarník činný v oboru malby, volné a užité grafiky, známé jsou jeho ilustrace pro děti a mládež i animovaný film. Od roku 1960 spolupracoval s časopisy Mladý svět, Dikobraz, Adión, Sluníčko, Mateřídouška, Ohník, Včielka a dalšími. Ilustroval na 70 knih tuzemských i zahraničních nakladatelů. Od roku 1964 se zúčastnil 381 kolektivních a samostatných výstav doma i ve světě.

Po absolvování Střední umělecké školy v Brně zamířil do Prahy na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, do ateliéru profesora Adolfa Hoffmeistera. V letech 1964 až 1970 byl členem surrealistické skupiny La Coste v Brně, v letech 1965 až 1971 pak členem Centre international de l'actualité fantastique et magique. Až do svého skonu byl členem Sdružení výtvarníků Vysočiny, Sdružení Bienále Brno, parasurrealistické skupiny Stir up a Klubu ilustrátorů dětské knihy.

V tvorbě Josefa Kremláčka můžeme rozpoznat dvě základní polohy. Na jedné straně jsou to ilustrace pro děti a mládež a na druhé straně volná malba a grafika, v posledních letech se věnoval stále více malbě na sklo. Z knižních ilustrací můžeme vzpomenout například známé Sibiřské pohádky od Michaely Tvrdíkové, Legendy o faraónech Jiřího Tomka, Korejské pohádky, Aztécké pohádky nebo Kouzla studánkové víly.

Josef Kremláček spolupracoval s mnoha českými i zahraničními nakladateli, uspořádal padesát samostatných výstav a zúčastnil se asi 250 kolektivních výstav doma i v zahraničí. Jeho obrazy bychom našli nejen ve sbírkách v České republice, ale také v Maďarsku, Bulharsku, Belgii, Francii, Itálii, Argentině či Japonsku. Je nositelem řady ocenění doma i ve světě. Rád říkával, že umění tvoří z 90 procent píle a jen z 10 procent talent. Tuto myšlenku se snažil vštěpovat i svým žákům v umělecké škole.

Josef Kremláček zemřel po nominaci na nejvyšší ocenění Kraje Vysočina náhle letos v červnu ve věku 78 let. Skleněnou medaili tak získává in memoriam, převzal ji jeho bratranec Miloslav Mejzlík.

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze