Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Jaroslav Šilhan

Jaroslav Šilhan
Oceněna v roce 2014
 

 
 

Jaroslav Šilhan je zakladatelem jihlavské cévní chirurgie. Díky své houževnatosti a vzácnému přístupu pomohl vychovat generaci chirurgů, kteří dnes tvoří jádro chirurgického oddělení v Jihlavě.Jaroslav Šilhan hned po absolvování vysoké školy nastoupil na chirurgické oddělení v Jihlavě. Jako každý začínající lékař pracoval nejprve jako sekundář, po složení dvou atestací z chirurgie pak byl primářem MUDr. Juříčkem ustanoven vedoucím lékařem tehdejšího oddělení na staré nemocnici, kde byly hospitalizovány především děti a ženy. Svým přístupem k pacientům, kdy pro něj případ nekončil na operačním sále, ale zajímal se i o další průběh léčby každého svého pacienta a snažil se každému pomoci překonat nejtěžší období až do propuštění z nemocnice či spíše do úplného uzdravení, se stal mezi pacienty velmi oblíbeným.

Ani po odborné stránce nehodlal setrvat jen na úrovni, kterou mu dala škola a ostatní povinné studium, ale vždycky se snažil chirurgii v Jihlavě posunout někam dál, což se mu díky nebývalé houževnatosti dařilo i v době, kdy pro to v českém zdravotnictví nebyly příznivé podmínky.

Stal se zakladatelem cévní chirurgie v Jihlavě, za kterou museli pacienti do té doby dojíždět až do Brna nebo Prahy, a vybudoval tak základ pro to, aby se cévní chirurgie etablovala v Jihlavě jako plnohodnotný a komplexní obor v celé své šíři.

Dnes se tyto věci zdají samozřejmostí, cévní chirurgie je v Jihlavě desítky let plnohodnotným oborem plně srovnatelným s klinikami v Brně či Praze, kardiostimulace se rozvinula v samostatný obor v rámci kardiologie. Na začátku však stál člověk, který měl vůli a sílu začít. Tím byl Jaroslav Šilhan.

Krátce po revoluci se stal primářem chirurgického oddělení v Třebíči a poté primářem chirurgie v Jihlavě. Zároveň otevřel soukromou ambulanci v Třešti, pracoval na chirurgii v Počátkách a poté v Dačicích.

Jaroslav Šilhan vždy byl a dosud je aktivní i mimo operační sál a chirurgii. Stále slouží v jihlavské nemocnici či na krajské zdravotnické záchranné službě.


Jaroslav Šilhan

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze