Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Miloš Doležal

Miloš Doležal
Oceněn v roce 2014
 

 
 

Tvorba spisovatele, básníka, rozhlasového redaktora, publicisty a dokumentaristy Miloše Doležala je nerozlučně spjata s Vysočinou. Vstoupila téměř do všech jeho básnických a historických knih i televizních a rozhlasových dokumentů a pořadů.Miloš Doležal navazuje na tradici významných vysočinských autorů, jakými byli Reynek, Zahradníček, Deml aj. Je propagátorem Vysočiny, jejích míst i osobností, pomáhá odhalovat zapomenuté příběhy i hrdiny.

Jeho zatím nejvýznamnějším počinem je kniha Jako bychom dnes zemřít měli, která se stala v prestižní anketě Lidových novin Knihou roku 2012. Celistvým způsobem popisuje životní drama číhošťského kněze Josefa Toufara a celou kauzu. Kniha zároveň vypráví příběh Vysočiny ve 40. a 50. letech, autor na ní pracoval dvacet let, nyní se chystá její filmové zpracování.

Miloš Doležal vyrůstal v Horní Pasece na statku matčiných rodičů. Základní školu a gymnázium (maturoval 1988) navštěvoval v Ledči nad Sázavou. Poté v letech 1988–1992 studoval v Praze na Fakultě sociálních věd UK, kde obhájil diplomovou práci Číhošťský zázrak, osud kněze P. Josefa Toufara a ohlasy v tisku a literatuře. V letech 1991–1993 byl redaktorem časopisu Perspektivy, 1993–1994 pracoval jako asistent dramaturga Karla Krause v Divadle za branou II a v letech 1994–1995 jako dramaturg Divadla za branou III. Pracoval také jako hlídač azylového domu pro matky s dětmi v Havlíčkově Brodě (1995–1997). Od roku 1998 je redaktorem Českého rozhlasu 3 Vltava. V roce 1988 se odstěhoval z Vysočiny do Prahy, v roce 2006 se ovšem vrátil zpět na Vysočinu, žije v Horní Pasece.

Publikoval v řadě periodik, od roku 1998 jsou v Českém rozhlase uváděny pořady, na nichž se podílí jako autor a které mají souvislost s Vysočinou (Případ Babice, Číhošťský zázrak, Smrt generála Luži, Atentát na Heydricha, Jan Zahradníček, Po stopách Jaroslava Haška na Vysočině aj.). Spolupracoval též s českou redakcí BBC a Rádiem Česko. Jako scenárista a odborný poradce a průvodce se podílel na televizních dokumentech Heydrich – konečné řešení, Neznámí hrdinové a na dvou televizně zpracovaných válečných příbězích na Vysočině: Kobylí důl 1945 a Hřiště 1944.

Jako autor vydal básnické sbírky a knihy tematicky ukotvené na Humpolecku, knihy rozhovorů s pamětníky, vězni nacistických a komunistických kriminálů, životopisné knihy významných osobností.


Miloš Doležal

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze