Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Muzeum Vysočiny Třebíč

 

 
 

Jaký byl rok 2015 z pohledu Muzea vysočiny Třebíč rokem?

Bez nadsázky mohu stručně odpovědět, že rok 2015 byl pro Muzeum Vysočiny Třebíč rokem úspěšným. U příležitosti pětiletého provozování nového depozitáře na Kosmákově ulici jsme vydali pamětní publikaci „DEPOZITÁŘ Muzea Vysočiny Třebíč“, která je „kuchařkou“ pro vybudování a zprovoznění depozitárního objektu, a je o ni mezi dalšími muzejníky skutečně velký zájem. Podařilo se vydat Sborník příspěvků z minulého ročníku Veletrhu muzeí a poprvé současně i Sborník příspěvků k letošnímu jubilejnímu dvacátému ročníku. V závěru roku, dle plánu, spatřila světlo světa již třetí publikace z řady zpěvníků – „Lidové písně z Podhorácka III – Tišnovsko a Bystřicko“. Dařilo se v prezentační činnosti a také v práci se sbírkami.


Která výstava či akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Úspěšná byla jarní prezentace společné putovní výstavy muzeí a galerií Kraje Vysočina „Poklady Vysočiny skvosty depozitářů“ a značný zájem veřejnosti zaznamenala také hlavní sezónní výstava k první světové válce „Poslední válka?“. Ale naprosto největší úspěch zažívá současná vánoční výstava, která bude přístupná do 17. ledna 2016. Potvrzuje se tak, že po zrušení zastaralé stálé expozice třebíčského betlemářství, šlo o správné rozhodnutí v koncepci prezentování sbírky třebíčských betlémů. Z akcí určených pro mladé příznivce našeho muzea sklidilo největší ohlas uspořádání prvního letního příměstského tábora.

Poslední válka

 

Výstava betlémů

 

Příměstský tábor v muzeu

Co zajímavého připravujete v roce 2016?

Z ročního výstavního plánu určitě zaujme rozsáhlá výstava krojovaných panenek ze soukromé sbírky. V objektu předzámčí budeme zpřístupňovat novou stálou expozici o starých třebíčských řemeslech, ta bude navazovat na expozici Cesty časem a bude ji provozovat Městské kulturní středisko Třebíč (MKS). Ve spolupráci s MKS dále připravujeme expozici o třebíčském Panorama, historickém přístroji, který sloužil k prohlížení stereoskopických diapozitivů. Výstava bude zpřístupněna v Malovaném domě v sousedství městské galerie ve druhé polovině roku. Prezentační akce připravujeme také v pobočkách muzea v Moravských Budějovicích a v Jemnici. Uspořádáme již 21. ročník Veletrhu muzeí ČR a konec roku uzavře opět nová vánoční výstava, tentokrát budou vystaveny třebíčské betlémy a hodně podobné betlémy z Ústí nad Orlicí.


Na kterou výstavu či projekt se těšíte nejvíce Vy osobně?

Rozhodně na Veletrh muzeí, který bude tentokrát ve znamení využití moderních multimediálních technologií v expozicích muzeí a galerií. Veletrhu bude časově předcházet expozice o řemeslech, na kterou se také velmi těším, a mohl bych pokračovat, a nakonec zřejmě vyjmenovat všechny naše akce.


Na otázky odpovídal:

Ing. Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace

http://www.muzeumtr.cz/ 

 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 18.12.2015 / 25.12.2015 | Zveřejnit od: 25.12.2015
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky > 2015

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze