Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Lesníky trápí extrémní sucho

Současné extrémní sucho, které způsobuje nedostatek vláhy, trápí nejen zemědělce, zahrádkáře a vodaře, ale i lesníky. "Nedostatek srážek způsobuje vlastníkům lesů problémy, vážně ohrožená je významná část letošní výsadby sazenic. I přes řádné jarní zalesnění současné vysoké teploty a nedostatek vodních srážek sazenice likvidují," vysvětluje Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
 

 
 

Vysoký úhyn je patrný například u jedlí, které uschly místně z více než 50 % a regeneraci u nich nelze očekávat. O trochu lepší situace je u buku, kde je úhyn do 50 % a navíc je naděje, že v případě dostatku srážek v podzimním období stromky regenerují. Relativně dobře se prozatím s horkem a suchem vyrovnávají sazenice smrku. Ale i ty, pokud nedojde ke snížení teplot a nepřijdou srážky, budou vykazovat extrémní škody.


„Je samozřejmostí, že ne všude lze přistoupit k obnově porostů přirozeným způsobem. Podíl umělé obnovy lesa v posledních desetiletích výrazně klesá, ale na některých místech se bez něj nelze obejít. Jarní výsadba nestihla potřebným způsobem zakořenit a je nejnáchylnější na usychání,"komentuje aktuální nepříznivou situaci krajský radní Zdeněk Chlád.


Vylepšení bilance srážek závlahou se v rámci lesního hospodářství běžně používá v lesních školkách. Sazenice jsou zde pravidelně zavlažovány a o to intenzivněji jim musí být dodávána voda v tomto počasí. I v těchto provozech by ale lesníci ocenili dešťové srážky, které by umožnily snížení závlah a potřebným způsobem doplnit zdroje vody.  

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.8.2015 / 13.8.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze