Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Myslivci na Vysočině obnovují pachové ohradníky

Vysočina zdvojnásobí počet kilometrů krajských silnic chráněných pachovými ohradníky
Myslivci po celé Vysočině se na jaře pustili do údržby a obnovování pachových ohradníků. Na jejich zřízení i údržbu schválila Rada Kraje Vysočina padesátitisícový příspěvek, dalších 150 tisíc přidala nadace Nadace pojišťovny Generali, která projekt na Vysočině podporuje od samého počátku. „V této podobě jsme byli vůbec první, kdo s pachovými ohradníky v roce 2010 přišel. Tato myšlenka se šíří do celé republiky, o pachových ohradnících jsme informovali na zasedání Asociace krajů ČR,“ uvedl Zděněk Chlád, radní pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
 

 
 

„V současné době sice rostou policejní statistiky střetů se zvěří, důvodem je ale to, že pojištění proti střetu je stále častěji součástí povinného ručení a v případě uplatnění je nutné zavolat k nehodě policii,“ vysvětluje mluvčí Generali pojišťovny Jiří Cívka.

 

Nejpřesnější statistiky účinnosti pachových ohradníků tak jsou od myslivců, kteří však monitorují jen úseky s jejich výskytem. V celém Kraji Vysočina jde o 100 kilometrů silnic. Na jejich zřízení nebo obnovu poskytl Kraj Vysočina finance okresním mysliveckým spolkům, které nakoupily materiál a předaly ho správcům jednotlivých honiteb. „Myslivci zjara nejprve podél silnic umisťují v rozmezí asi osmi metrů kůly, alternativně využívají stromy a keře, na které aplikují pěnu s pachem, případně samotný pach, pokud je pěna v dostatečné kvalitě a velikosti z předchozího roku. Zhruba po měsíci musejí pach v čerstvé pěně obnovit, reaplikaci pachu je nutné provést ještě dvakrát až třikrát,“ říká k instalaci pachových ohradníků Jiří Bartoš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Pochvaluje si také stále se lepšící spolupráci s myslivci i Krajskou správou a údržbou silnic.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 21.5.2015 / 21.5.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Samospráva

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze