Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Servis pro obce kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Celokrajská přehlídka BADATELSKÉ, KONSTRUKČNÍ a ŘEMESLNÉ TVOŘIVOSTI MLADÝCH, Světlá nad Sázavou, 9.duben 2015

V malebném městě Světlá nad Sázavou se ve čtvrtek 9. dubna 2015 uskutečnila další klíčová aktivita projektu „Přírodní a technické obory – výzva pro budoucnost“, a to Celokrajská přehlídka středních škol v přírodních vědách. Žákovské týmy nižších gymnázií, základních škol a středních škol v Kraji Vysočina vyjely do Světlé ukázat svoji školní i mimoškolní činnost zaměřenou na zkoumání přírody, živočichů, chemických reakcí či fyzikálních jevů kolem nás. Koneckonců Světlá je městem skla a kamene, a tak téma, smysl, význam i náplň přehlídky jakoby zapadly do symbolu města, ztvárněného v pomníku na zdejším náměstí.
 

 
 

Ukázky činnosti jedenadvaceti školních skupin měli účastníci akce možnost shlédnout na půdě Akademie – Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové. A o zajímavosti i o překvapivé zkušenosti z bádání mladých rozhodně nebyla nouze. Od ryze běžných životních problémů, jako jsou otázky složení pracích prostředků, složení potravin nebo mitózy v cibuli, přes robotiku, elektroniku, chytré telefony, vesmír, znečištěné životní prostředí, výrobu modelu větrné elektrárny, navrhování budov a jejich tisk na 3D tiskárně, se mohli hosté dozvědět detailněji také něco o čištění chrupu psa či o činnosti ornitologického kroužku jihlavského gymnázia.

Nad všemi vystoupeními bedlivě dohlížela komise hodnotitelů, která udělovala body a v závěru vyhodnotila nejzdařilejší prezentace za každou věkovou skupinu. V kategorii nižších gymnázií a základních škol byly oceněny školy: Gymnázium Žďár nad Sázavou za prezentaci „Elektroforéza DNA“, Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou za prezentaci „Astronomie očima žáků“ a Gymnázium Havlíčkův Brod za prezentaci „Možnosti využití stavebnice MERKUR ve fyzikálním kroužku“. V kategorii žáků a studentů středních škol, tedy těch, kteří dovršili 16 let, byli oceněni studenti z těchto škol: Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě za prezentaci „Alchymistou v kuchyni“, Gymnázium a Střední Odborná Škola Moravské Budějovice za prezentaci „Měřící sondy PASCO“, Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou za prezentaci „Chemická analýza“ a domácí škola Akademie - Vyšší odborná škola, Gymnázium a Střední odborná škola uměleckoprůmyslová Světlá nad Sázavou za prezentaci „Válka s mnohozvířetem“. Vybrané týmy obdržely cenu v podobě jednodenní tematické exkurze, která se uskuteční v červnu 2015. Nicméně všichni dostali za své obdivuhodné výkony věcné ceny od Kraje Vysočina a také pochvalu za zájem a zaujetí pro studium přírodovědných disciplín.

V měsíci dubnu (30. 4. 2015) se bude konat ještě jedna Celokrajská přehlídka škol, organizovaná tentokrát pro technické obory. Mladé studenty pro změnu přivítá Žďár nad Sázavou.

Přírodní a technické obory - výzva pro budoucnost, reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.00/44.0003

logo

 
Zodpovídá: Mgr. Terezie Doleželová
Vytvořeno / změněno: 16.4.2015 / 16.4.2015
Informace vyžadují kontrolu

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze