Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Otevřeno nové bydlení pro klienty ÚSP Křižanov

Ilustrační foto
Dvacet čtyři klientů Ústavu sociální péče Křižanov se těší z nového bydlení. Žít ve svém a podle svého budou ve městech Bystřice nad Pernštejnem a Velké Meziříčí. Na obou místech byly v rámci procesu transformace postaveny dva domy, každý o kapacitě šest osob. Slavnostní otevření a předání do užívání proběhlo v tomto týdnu. „Prostřednictvím transformace rozšiřujeme možnosti péče o druhé. V případě ÚSP Křižanov a jeho klientů, z nichž někteří žijí v pronajatých bytech, jsme si ověřili správnost volby nového způsobu péče o lidi se znevýhodněním,“ přibližuje krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.
 

 
 

Další domky pro klienty křižanovského ústavu se staví v Kadolci, Křižanově a Osové Bítýšce. Postaveno bude celkem devět objektů, do kterých se postupně přestěhuje 56 lidí.

 

Stavby vycházející vstříc začlenění lidí s postižením do běžné společnosti vyrostly za necelý rok. Prostavěno bylo 31 milionů korun. V Bystřici vznikly také prostory pro terapie a denní aktivity. „Nový domov tu najdou klienti s vyšší a střední mírou podpory. Ve Velkém Meziříčí budou žít lidé, kteří vyžadují střední míru podpory,“ popisuje ředitelka ÚSP Křižanov Marie Bartošková. Personál, který bude zajišťovat chod jednotlivých domácností, se bude snažit o každodenní zapojování klientů. Půjde o zahradní práce, práce v domácnosti a volnočasové aktivity. „Klienti budou chodit do školy, navštěvovat terapeutické dílny či využívat nabídky služeb v daném městě,“ dodává Bartošková.

 

Pro potřeby transformace byly vybírány takové lokality, aby noví obyvatelé nebyli odtrženi od dění. V Bystřici se domy nacházejí v blízkosti centra města, ve Velkém Meziříčí se stavělo ve čtvrti s rodinnou zástavbou. „Těšíme se na nové sousedy. Věřím, že se jim život v Bystřici bude líbit,“ říká bystřický starosta Karel Pačiska.  

 

Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina. Kromě ÚSP Křižanov procházejí na Vysočině transformací Domov bez zámku a Domov Jeřabina.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 19.12.2014 / 19.12.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze