Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Zemědělské muzeum – Pachtův Špejchar ve Stanovicích

 

 
 

Adresa

Stanovice 10

393 01 Nová Cerekev

telefon: 602 458 540, 777 755 213

e-mail: info@stanovice.cz

web: http://stanovice.cz/muzeum.php

GPS: 49°25'59.92"N,15°8'19.89"E 


Otevírací doba

Po telefonické domluvě.

 

O muzeu

V roce 2006 bylo v budově Pachtova špejcharu otevřeno malé zemědělské muzeum. Expozice zachycuje život a práci na české vesnici začátkem minulého století. Návštěvníci zde mohou využít možnost přespání na původním statku a možnost zapůjčit si koně.

 

Pachtův Špejchar

Patrová sýpka stojí v čele usedlosti v severozápadní části návsi. Tato mohutná stavba z kamenného zdiva má na průčelí dochovanou omítku s rytým kvádrováním. Ve štítu je dvojí datace: 1862 a 1596. Druhé vročení patrně datuje výstavbu sýpky, která se řadí k nejstarším známým lidovým stavbám nejen na Pelhřimovsku, ale i v celých jihovýchodních Čechách.

Typickým prvkem, který se zde dochoval, jsou ploché pasparty okolo okének. Na omítce je rytá výzdoba sgrafitová, která na venkov pronikla z prostředí renesančních měst a feudálních sídel. Sgrafitová výzdoba se prováděla vždy do jednovrstvé omítky probarvené přidaným pískem nebo sazemi. Na zavadlou, dobře utaženou omítku se provedl hustý vápenný nátěr (pačok), který se pak proškrabával rydlem. (Ing. arch. J. Pešta: Barevnost lidových staveb.)

Zajímavostí je zjištění, že větrací okénka sýpky byla dodatečně prolomena do již hotové fasády. Tato skutečnost vede k domněnce, že původní účel objektu mohl být i jiný než hospodářský. Tuto domněnku by potvrzovalo i odkrytí původního okenního otvoru v pravé boční části objektu, které velmi připomíná středověké střílnové okno.

V roce 2004 byl Pachtův špejchar zařazen do seznamu kulturních památek.

 

 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 3.11.2014 / 21.3.2019
Informace jsou aktuální

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Tiskoviny kraje

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze