Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

27. 5. 2014

Stateční a obětaví spoluobčané mne naplňují optimismem
 

 
 

Když přijde v běžných hovorech řeč na naši současnost, slyšíme obvykle nejrůznější nářky a stížnosti. Politici na všech úrovních jsou zkorumpovaní, všude vládnou úplatky a podvody. A lidi jsou dnes sobečtí, myslí jen na hromadění věcí pro sebe a nanejvýše pro svou rodinu. Dovolím si oponovat. Mezi politiky od parlamentu až po malé obce znám řadu poctivých pilných lidí, kteří pracují neúnavně ve prospěch občanů. Ale o těch se příliš nepíše a nemluví, protože pro média jsou zajímavější právě ti mizerní, kteří se snaží nejrůznějšími zločiny urvat něco pro sebe. Vzniká tak v obecném povědomí dojem o špatné společnosti.

Stejně tak jsou naopak málo vnímány výjimečné pozitivní osobnosti a odvážné činy nebo dobrovolná práce pro společnost mnoha obětavých lidí. I proto se je snažíme častěji připomínat a pravidelně oceňovat. V uplynulý čtvrtek jsme už posedmé předávali „Záslužné medaile Kraje Vysočina“, jimiž vyjadřuje kraj uznání aktivní činnosti zaměřené na ochranu životů, zdraví a majetku občanů. Ocenění obdrželi nejlepší dlouhodobě pracující profesionální i dobrovolní hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři. Ale rovněž ti, kteří neváhali v kritickém okamžiku přispěchat s pomocí spoluobčanům, i když mohli zůstat nečinní.

Tak například letos v únoru u Třebíče řidič osobního vozidla nepřizpůsobil rychlost jízdy technickému stavu komunikace, dostal smyk, který se mu nepodařilo vyrovnat, a narazil ve velké rychlosti do dvou stromů. Vozidlo začalo hořet. Těžce zraněnému řidiči z vozidla pomohl ještě před vzplanutím auta Jiří Krčál. Michal Lukšíček a Jana Šálková zatím pomáhali s vyproštěním dvou dalších spolujezdců. Díky duchapřítomnosti a osobní odvaze pomohla tato skupina statečných lidí zachránit tři lidské životy. V říjnu loňského roku zase prokázal obrovskou duchapřítomnost devatenáctiletý Metoděj Renza, když v jednom z jihlavských supermarketů neváhal oživovat muže, který upadl do bezvědomí. Budoucí student medicíny nepřetržitě masíroval srdce seniora podle pokynu operátorky na telefonu až do příjezdu zdravotníků. Rychlá pomoc zachránila seniorovi život. V obdobném případě svou rychlou reakcí pomohl zachránit život starší paní v jiném jihlavském supermarketu pan Igor Šmelko, válečný veterán působící v aktivních armádních zálohách Kraje Vysočina.

Příští pondělí na slavnostním večeru v telčském zámku předáme ocenění třiadvaceti jednotlivcům a institucím za jejich Skutek roku. U nich nejde o jednorázový „skautský“ skutek, ale o dlouhodobou záslužnou dobrovolnickou činnost v oblastech kultury a umění, sociálně zdravotních, životního prostředí, vzdělávání, volnočasových aktivit dětí a podobně. Například paní Alena Hutařová pracuje již několik let ve prospěch dětí se zdravotním postižením v Jihlavě. Tuto práci vykonává zdarma, bez nároku na odměnu. Pravidelně organizuje benefiční plesy, jejichž výtěžek putuje ve prospěch dětí s těžkým zdravotním postižením. Díky těmto finančním prostředkům mohou tyto děti pravidelně navštěvovat Vodní ráj nebo absolvovat ve škole fyzioterapii. Paní Jana Návratová je nominována za udržování lidových tradic na Telčsku dlouholetým vedením souborů Kvítek a Podjavořičan. Pan Daniel Stejskal, člen Českého svazu ochránců přírody Jihlava, se dlouhodobě věnuje ochraně přírody. Vede kroužek MOPíků (malých ochránců přírody), pro něž ve svém vlastním volném čase připravuje velmi pestrý program. Obec Dolní Vilémovice bude oceněna za rekonstrukci rodného domu Jana Kubiše, parašutisty – známého hrdiny protifašistického odboje. V letech 2011–2013 proběhla náročná rekonstrukce rodného domu Jana Kubiše, kterou provedli dobrovolníci z řad mládeže z Dolních Vilémovic, členové vojenských historických skupin a zástupci Aktivních záloh Armády České republiky při Krajském vojenském velitelství Jihlava. Ke 100. výročí narození Jana Kubiše dne 22. června 2013 se podařilo rekonstrukci domu dokončit.

To je jen několik fragmentů z mnoha činností, jež mne naplňují optimismem a přesvědčením, že to s lidmi není ani v dnešní složité době tak zlé, jak to někdy vypadá. Stále totiž potkávám a poznávám schopné a pracovité občany Vysočiny, kteří obětavě přispívají různými způsoby ke kvalitě našich životů.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze