Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

13. 5. 2014

Světové války i místní konflikty jsou varováním před lidskou nenávistí
 

 
 

Minulý týden jsme si připomněli 69. výročí konce nejstrašnější světové války. Od té doby žijeme ve střední Evropě v relativním klidu a míru. To ovšem neznamená, že nevnímáme stálé hrozby, které nás obklopují. Mocenské špičky stále řeší své ambice tu i onde tím, že pod různými záminkami zfanatizují svůj lid a posílají ho do hrůzných bojů. Neuškodí si připomenout ty historicky nejhorší světové války a vnímat je jako memento i pro naši současnost.

Už před sto lety začala první světová válka, jež zachvátila poprvé téměř celý svět. Vznikla jako důsledek krajního zostření rozporů mezi světovými mocnostmi v zápase o sféru vlivu, kolonie, zdroje surovin, odbytiště a trhy. Už před začátkem války byla cítit ve vládnoucích kruzích velmocí touha mocných po dalších ziscích. A jako vždy doplatili na ně obyčejní lidé na všech frontách. Po jejím konci se zdálo, že děsivé vzpomínky nedovolí něco tak strašného opakovat. Ale lidstvo je nepoučitelné a po dvaceti letech se rozpoutal další světový konflikt.

V naší zemi vnímáme těch skoro sedmdesát let míru jako samozřejmost a brutalitu válek si téměř neumíme představit. Tváříme se, že se nás válčení z jiných oblastí světa přece netýká. Ale stačí si připomenout poslední nám geograficky nejbližší konflikt. Jugoslávii jsme znali jako zemi přírodních krás a milých lidí z našich příjemných dovolených. Pak stačilo vhodit mezi ně rozbušku ideologických, národnostních a náboženských rozdílností. Nenávist pak rodila mezi původně pohodovými sousedy neuvěřitelnou brutalitu. Jen pár stovek kilometrů od nás. Dnes zase sledujeme s obavami zášť a zaryté nepřátelství skupin lidí manipulovaných dnešními ambiciózními pohlaváry. Například na Blízkém východě, ale i na blízkém východě kousek za našimi hranicemi.

Pro nás z toho plyne, že bychom se neměli nechat vtáhnout do nenávisti a nesmiřitelnosti ani v našich „malých“ každodenních konfliktech. Protože z nich v kombinaci s tou ambicí vládnoucích mocipánů vznikají ony „velké“ konflikty, které pak ve jménu patetických rádoby spravedlivých hesel a výzev v první linii smetou a ničí obyčejné občany.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze