Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

15. 4. 2014

Premiér ocenil a podpořil naše kroky k rozvoji Vysočiny
 

 
 

Před časem jsem na tomto místě psal o tom, jaké naděje vkládáme do spolupráce s novou vládou s ohledem na potřeby našeho kraje. Od té doby došlo k prvním jednáním s vládními činiteli. Před čtrnácti dny navštívil Vysočinu i samotný předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Ve více lokalitách vyjádřil podporu projektům, jež jsou pro náš kraj a jeho další rozvoj podstatné.

Především otázky související se zaměstnaností našich spoluobčanů byly v popředí zájmu pana premiéra. Vyjádřil spokojenost například s naší aktivitou v orientaci krajského školství k potřebám trhu práce. O tom se přesvědčil přímo při návštěvě Střední průmyslové školy Třebíč, kde se seznámil s dobrou praxí středního školství na Vysočině a jeho přizpůsobením se reálné poptávce firem v podobě zavedení nového oboru Energetika a oborového zaměření specialistů na zpracování plastů. Pan premiér ocenil náš inovativní přístup ke vzdělávání odborníků pro konkrétní regionální zaměstnavatele.

Navštívil rovněž Vysočina Arenu v Novém Městě na Moravě, o němž se uvažuje, že by mohlo být národním olympijským centrem pro biatlon. Ministerstvo školství, mládeže a sportu nyní finalizuje studie pro tuto lokalitu a analyzuje možnosti financování provozu, na projektu spolupracuje také Český olympijský výbor. V Novém Městě na Moravě by podle předsedy vlády mohla vzniknout i víceúčelová hala s rychlobruslařskou dráhou.

Se zachováním zaměstnanosti v regionu souvisela i návštěva uranového dolu Rožná. Nejen zde státní podnik Diamo plánuje do šesti až sedmi let ukončení těžby. Mluvilo se o možnostech otevřít další těžební ložiska uranu. Těžba by pak mohla zaměstnávat stovky horníků přibližně dalších skoro dvacet let.

V některých médiích vyzněly informace o těchto úvahách zkresleně jako hotová věc. Ale nic není rozhodnuto, jsou nutné odborné analýzy i podmínky praktického zajištění financování a provozu. Je nutné projednání těchto projektů s příslušnými ministerstvy i místní samosprávou, byla jen otevřena diskuse o těchto otázkách.

S předsedou vlády ČR nás navštívila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která si rovněž prohlédla moderní zařízení učeben Střední průmyslové školy Třebíč a ocenila velkorysou investici společnosti ČEZ do rozvoje perspektivních a potřebných oborů. Paní ministryně byla i u zahájení stavby dalšího z objektů transformace ústavů sociální péče – tentokrát v Okříškách. Tam budovy bývalého chudobince (z roku cca 1930) po dlouhých letech opět začnou sloužit sociálním účelům.

V průběhu jara očekáváme návštěvy i dalších ministrů (například školství a životního prostředí), s nimiž chceme řešit potřeby Vysočiny. Doufám, že tyto návštěvy budou přínosné pro prosazování zájmů našeho kraje.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze