Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

4. 3. 2014

Nová vláda a naděje i pro Vysočinu
 

 
 

Přesně 95 dní po volbách byla jmenována nová vláda a před dvěma týdny získala důvěru sněmovny. A konečně začala fungovat. To je pro nás všechny dobře. Bezvládí a prozatímní stavy ničemu nesvědčí.

V našem kraji máme jisté pravomoci a mnohé jsme dokázali. Ale zvláště v oblastech jako je zdravotnictví, školství, doprava nebo životní prostředí jsme bez spolupráce se zákonotvornými orgány, s vládou a jednotlivými ministerstvy téměř bezmocní. Skoro jsme pak v roli řidiče bez volantu a bez plynového pedálu. Jsem hejtmanem šestým rokem a za tu dobu jsem musel komunikovat s pěti vládami. Mám tedy možnost srovnávat. Řešení našich problémů bez pochopení ústředních orgánů bylo v minulosti velmi obtížné, často skoro nemožné. Předpokládám, že se nyní mnohé změní.

Nezakrývám, že do nové vlády vkládáme nemalé naděje. Otevírají se nové možnosti i pro Vysočinu. Očekávám od této vlády vstřícnost, jakou jsme v posledních obdobích necítili. Pozvu na Vysočinu předsedu vlády Bohuslava Sobotku a jsme připraveni jednat i se všemi ministry.

Čeká nás důležité programové období 2014-2020  pro čerpání z fondů Evropské unie. Zatím se nám dařilo úspěšně čerpat prostředky na mnoho akcí zvelebujících naše obce a města a obohacujících jejich prostředí a život v nich. Na Vysočině se nám to dařilo i proto, že od samého začátku byly všechny kroky v našem kraji transparentní a kontrolovatelné a tudíž nedocházelo ke ztrátám peněz jako v jiných operačních programech. Příští roky můžeme ve spolupráci s jednotlivými ministerstvy využít šance na další uplatnění evropských prostředků a dotáhnout do konkrétní podoby nové užitečné projekty. To vše za předpokladu, že města a kraje budou rovnocenným partnerem při rozhodování o projektech v příslušném regionu a nebude vše řízeno jen z ministerstev z Prahy.

Hospodářská situace v Evropě i v naší republice není jednoduchá a vypořádat se se všemi aktuálními problémy nebude ani pro nás snadné. Nová vláda ale dostala důvěru, na spolupráci s ní se osobně těším a doufám, že i všichni mí spolupracovníci.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Oficiální internetové stránky Kraje Vysočina > Servis pro

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze