Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

18. 2. 2014

Velká olympiáda v Soči a vzpomínky na naši „malou“ na Vysočině
 

 
 

Jsme v této chvíli kousek za polovinou té „velké“ olympiády v Soči. Ještě nevíme, jak dopadne, začátek byl slibný a první z našich českých medailí mířila díky Martině Sáblíkové také k nám na Vysočinu. A zítra možná další.

Celá olympiáda v Soči působí poněkud megalomansky, obrovské náklady byly investovány v zájmu propagace Ruska. Leckdo říká, že je to zbytečné, někomu se nelíbí ani náklady na naši účast na tomto vrcholném sportovním zápolení. Ale celý svět je v tomto jednotný – už i malé africké státy se přidaly k závodům, na nichž nemají šanci na výsledkový úspěch. Ale chtějí být vidět ve chvíli, kdy se zraky celého světa upírají k podkavkazské oblasti u Černého moře. I v nás se probouzí národní hrdost, jež nám často chybí. Snad nás to sportovní klání povzbudí ve zvýraznění pocitů vlastenectví a sounáležitosti k těm deseti miliónům spřízněných lidí v srdci Evropy.

My jsme se nedávno přesvědčili, že lze připravit a realizovat slušnou akci i v našich poměrech. Přímo u nás na Vysočině jsme v lednu sledovali zaujetí mladých sportovců na Zimních olympijských hrách dětí a mládeže. Rád se k ní v myšlenkách vracím. I podle mých osobních zážitků vládla přátelská a místy až dojemná atmosféra na všech sportovištích a myslím, že mladí sportovci si určitě odvezli příjemné vzpomínky na svůj pobyt na Vysočině. Rád bych ještě jednou rád poděkoval všem zúčastněným, organizátorům, členům ČOV, výkonným pracovníkům, trenérům, vedoucím, dělníkům sportovišť a především všem sportovcům za vykonanou práci a vynikající výsledky. Organizace se nám povedla, všichni „naši“ malou olympiádu hodnotili jako jednu z nejpovedenějších v historii. Není to jen náš úspěch – musí fungovat dobrá spolupráce, proto nechci zapomenout na celostátní i regionální sponzory včetně měst, jež se přímo nebo nepřímo na olympiádě podílela. Patří jim díky za to, že se nevyhýbají podpoře mladých sportovců. Jsme schopni se v našem kraji domluvit na „velkých“ věcech, ale i na těch méně viditelných. Jsem hrdý na to, že Vysočina je příkladem pro řešení mnohých problémů, úkolů a činností především díky hlubokému lidskému rozměru.

Ostatně úspěšní nadějní sportovci i talentovaní jedinci z Vysočiny v jiných oborech se také stále častěji prosazují i díky systematické práci s nimi. Léta fungování Krajských center talentované mládeže nesou ovoce. Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje nadané mladé lidi v mnoha oborech a činnostech – nejen sportovních, ale i kulturních nebo vědeckých. Důkazem toho jsou soutěže, které pořádá sám kraj (Poznej Vysočinu, S Vysočinou do Evropy, Šikovné ruce) nebo soutěže, které kraj podporuje (Enersol, Vysočina má talent atd.).

Teď ještě budeme společně držet palce našim dalším reprezentantům a doufat, že závěr olympiády v Soči bude pro naše barvy stejně úspěšný, jako byl začátek. Pracovitost našich sportovců jistě oceníme při každém výsledku, ale je přirozené, že zisk medaile udělá nám fanouškům vždy největší radost.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze