Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

4. 2. 2014

Mladí olympionici a zkušení zdravotníci na Vysočině
 

 
 

Rád bych se vrátil ke dvěma událostem celostátního významu, jimiž se před nedávnem Vysočina zapsala do povědomí dvou specifických skupin našich spoluobčanů ze všech koutů republiky.

Sledovat zaujetí mladých sportovců na Zimních olympijských hrách dětí a mládeže bylo velmi příjemné a zajímavé. Mne osobně potěšilo, že se Vysočina umístila na celkovém čtvrtém místě. Ale ještě větší radost jsem měl z uznalých slov o kvalitě organizace naší vysočinské olympiády. Vše klapalo jako dobře namazaný stroj. Zvládli jsme i vzhledem k počasí nutné přemístění sjezdařského lyžování z Velkého Meziříčí do Skiareálu na jihlavský Šacberk. Komisaři z celé republiky uznali tento svah v oné chvíli bez nadsázky jako místo s nejlepšími sněhovými podmínkami opravdu z celé republiky. Potěšil mne i místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman, když konstatoval, že v historii našich mládežnických olympiád nenajdeme mnoho her, které účastníci tak moc chválili.

Opravdu i podle mých osobních zážitků přátelská a místy až dojemná atmosféra vládla na všech sportovištích, mladí sportovci si určitě odvezli příjemné vzpomínky na svůj pobyt na Vysočině. A to mne těší zvláště.

Ve stejné době, kdy probíhala u nás tato olympiáda, se na Vysočinu sjeli i zdravotníci z celé republiky, aby v Jihlavě diskutovali, přednášeli a hodnotili své projekty na námi pořádané celostátní konferenci Dny bezpečí a aby se zúčastnili vyhlášení výsledků celostátní soutěže Bezpečná nemocnice. O již zažité tradici a významu tohoto setkání zdravotníků svědčí jejich nemalý zájem. Do šestého ročníku soutěže Bezpečná nemocnice bylo v letošním roce přihlášeno třináct projektů. Vítězné projekty obou kategorií pocházely ze špičkových pracovišť – z Ústřední vojenské nemocnice v Praze a z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Pro nás je potěšující, že se v této konkurenci uplatnily i naše organizace – například pelhřimovská nemocnice obsadila třetí místo s projektem „Bezpečí v péči o oslabeného pacienta“.

V té souvislosti se chci vyjádřit k diskusi ke zrušení poplatků za pobyt v nemocnicích, jež proběhla i na stránkách Jihlavských listů. Nechci teď rozebírat všechny zřejmé aspekty tohoto rozhodnutí. O zrušení těchto poplatků rozhodl ústavní soud a nám nezbývá než to respektovat. Ale skutečností je, že ty peníze budou v nemocnicích chybět a to může jejich chod významně zhoršit. Jen u našich krajských nemocnic by to při současném stavu věcí dělalo za celý rok schodek přes 68 miliónů korun. Proto doufám, že jim budou tyto ztráty v dohledné době kompenzovány – například změnou úhradové vyhlášky. Je nereálné, abychom tyto chybějící prostředky nahradili z krajského rozpočtu. A na stole máme další problém – jak řešit menší rozsah přesčasové práce, jež je od letoška omezena Evropskou unií limitem 416 hodin. A to je zhruba polovina loňského stavu. V důsledku toho budou mít nemocnice problémy se zajištěním pohotovostních služeb. Takže nás letos opět čeká ve zdravotnictví hodně starostí, s nimiž si musíme ve spolupráci s vládou poradit.

 

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 15.10.2014 / 15.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze