Orientační nabídka

Znak obce odkaz na titulní stránku

Kultura a památky Kraje Vysočina

Mobilní verze webu

Školní jídelny se vrací k tradičním receptům, vaří i diety

Školní jídelny se vrací k tradičním receptům, vaří i diety
V Kraji Vysočina je aktuálně 469 zařízení školního stravování. Za padesát let jejich existence se na jídelních lístcích objevily stovky různých jídel, jejich pestrosti dávaly normy různý význam, v poslední době se školní stravovny soustřeďují především na energetickou a biologickou hodnotou stravy, a to podle věku strávníků, kterému jsou výživové normy přizpůsobovány. „Každá porce by měla obsahovat základní živiny jako jsou bílkoviny, tuky, cukry, stopové prvky, vitaminy. Jde o poměrně složité propočty, které sledují průměrnou měsíční spotřebou vybraných druhů potravin na strávníka a den, které stanoví příslušná vyhláška ministerstva školství a zdravotnictví. Měsíční spotřeba vybraných potravin odpovídá průměru s přípustnou tolerancí + - 25% s výjimkou tuků, kde množství volných tuků představuje horní hranici, množství zeleniny, ovoce, luštěnin je dolní hranicí spotřeby, kterou je žádoucí zvýšit,“ uvádí Olga Johanidesová z krajského úřadu, která školní jídelny na Vysočině metodicky ve
 

 
 

 „Každá porce by měla obsahovat základní živiny jako jsou bílkoviny, tuky, cukry, stopové prvky, vitaminy. Jde o poměrně složité propočty, které sledují průměrnou měsíční spotřebou vybraných druhů potravin na strávníka a den, které stanoví příslušná vyhláška ministerstva školství a zdravotnictví. Měsíční spotřeba vybraných potravin odpovídá průměru s přípustnou tolerancí + - 25% s výjimkou tuků, kde množství volných tuků představuje horní hranici, množství zeleniny, ovoce, luštěnin je dolní hranicí spotřeby, kterou je žádoucí zvýšit,“ uvádí Olga Johanidesová z krajského úřadu, která školní jídelny na Vysočině metodicky vede.

 

Určité úpravy stravy v nabídce školních jídelen si v současné době žádají i zdravotní specifika strávníků. V minulém roce vařilo 16 jídelen v regionu navíc speciální bezlepkovou dietu, pět z nich navíc nabízelo i dietu diabetickou. V letošním školním roce zabezpečuje dietní stravování vlastní přípravou diet už 20 jídelen. Navíc u všech škol je možnost donášky vlastní dietní stravy, školní jídelny zajistí regeneraci pokrmu a výdej strávníkovi. „Zejména ve školních jídelnách  mateřských škol je reagováno i na přizpůsobené školní stravování z důvodu alergie. Vždy je s rodiči malých strávníků dohodnut individuální postup na základě lékařského doporučení. Je to obrovský posun oproti minulosti, kdy vlastní nebo speciální menu nebylo akceptováno a děti s jinými výživovými potřebami tak byly ve svém důsledku ze stravování vyloučeny,“ uzavírá Olga Johanidesová.

 

Denně se ve školních jídelnách na Vysočině odstravuje více než 68 tisíc dětí, žáků a studentů, více než 10 tisíc pracovníků škol a 11 tisíc cizích strávníků.

Samotné vaření je v rukou 363 vedoucích školních jídelen, 1064 kuchařů, 381 pomocných sil, 21 cukrářů a řezníků a 71 technicko-hospodářských pracovníků.

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 10.10.2014 / 10.10.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze